مريم ميرزاخاني را بهتر بشناسيم

 

مریم میرزاخانی..ریاضیدانی که مرزها را شکست و برنده جایزه فیلدز در سن 40 سالگی درگشت. مریم میرزاخانی که در سال 2014 اولین زنی بود که جایزه پرافتخار فیلدز را برده بود در سن 40 سالگی درگذشت.  ریاضیدان ایرانی با شهرت جهانی و پروفسور استنفورد در بیمارستانی در امریکا به خاطر ابتلا به سرطان سینه درگذشت.

رئیس دانشگاه استنفورد مارک تیسیر گفت: “او خیلی زود از میان ما رفت ولی تاثیر او الهام بخش هزاران زنی خواهد بود که به دنبال ریاضیات و علم میروند“. او گفت: “مریم یک تئوریسین نابغه ریاضی بود و همچنین انسانی متواضع که جایزه را در حالی قبول کرد که اظهار امیدواری میکرد بقیه نیز دنباله رو قدمهای او شوند.

دوست او فیروز نادری یک دانشمند ایرانیامریکایی در ناسا نوشت: “امروز چراغی خاموش شد. قلب من شکستخیلی زود رفت

razagi-final

او در سال 1977 در تهران به دنیا آمد و در نوجوانی دو مدال بین المللی ریاضیات برد. با این که شروع خیره کننده ای داشت ولی او میگفت که هیچ وقت هدفش رشته ریاضی نبود. او دوست داشت کتاب بخواند و فکر میکرد که روزی یک نویسنده خواهد شد.

در دانشگاه شریف در ایران بود که او لیسانسش را گرفت و تمایل زیادش به ریاضی را کشف کرد.

او به مجله گاردین گفت: “هر چقدر بیشتر وقت صرف ریاضیات میکنم هیجانم نسبت به آن بیشتر میشود

میرزاخانی در سال 2004 دکترای ریاضیات از دانشگاه هاروارد گرفت و در مرکز تحقیقات کلی به عنوان محقق و به عنوان استادیار در پرینستون شروع به کار کرد. در سال 2008 در سن 31 سالگی او پرفسور دانشگاه استنفورد شد

و سپس در سال 2014 بالاترین افتخار ریاضیات را کسب کرد یعنی درست 80 سال بعد از این که این جایزه آغاز شده بود میرزاخانی اولین زنی شد که جایزه فیلدز را میبرد. او همچنین اولین ایرانی بود که این جایزه را میبرد. این جایزه هر چهارسال یک بار به یک ریاضیدان خارق العاده زیر 40 سال سن داده میشود.

طبق گفته کمیته اعضای این جایزه نبوغ میزاخانی در این بود که او یک تلفیق نادر از قابلیتهای تکنیکی خیلی بالا و انگیزه راسخ و دید بسیار دور و کنجکاوی عمیق بود.

او این جایزه را به خاطر یک تز 172 صفحه ای از کمانه کردن توپهای بیلیارد در داخل یک چند ضلعی بر روی میز برد. کاری که از آن به عنوان آن یک جهش بزرگ و آغاز یک دوره جدید در ریاضیات نام برده میشود. میزاخانی در مورد پیچیدگی های سطوح منحنی مثل کره ها و حلقه ها تحقیق میکرد. در مصاحبه ها گفته بود که از ارتباط دادن چند رشته به هم و تاثیرات کارش خوشحاله.

عضويت  در ایرانیان آمریکا

او میگفت: “برای من بسیار جالب است که یک مسئله را از دیدهای مختلف ارزیابی کنم و از روشهای مختلف برای رسیدن به راه حل استفاده کنم

میرزاخانی که خود را یک ریاضیدان آهسته معرفی میکرد به طرف سوالهای بزرگ و پیجیده در رشته خودش رفت. خصلتی که او را در جامعه ریاضی بسیار برجسته کرده بود.

در سال 2014 میرزاخانی به مجله کوانتا که یک مجله علمی است گفته بود که من به ریاضیات به صورت تصویری نگاه میکنم و ایده هایم را روی کاغذهای مختلف میکشم و در تمام دفتر کارم پخش میکنم. یکی از همکاران او حدس میزند که شاید او کارش را اینجنین انجام میداده چرا کهمسئله ای که او در موردش تحقیق میکرد انقدر پیچیده و فرضی بود که او نمیتوانست به صورت قدمهای منطقی به جواب برسد و مجبور میشد جهش های بزرگ انجام دهد

به عنوان یک پروفسور و یک دانشمند تصویرهایی که میرزاخانی میکشید به او کمک میکردند تا ریاضیات را به صورت یک داستان بنویسد. او به مجله کوانتا گفته بود: “روی مسائل ریاضی کار کردن خیلی به نوشتن یک رمان شباهت دارد. شخسیتهای مختلفی وجود دارند که شما مرتب با آنها بیشتر آشنا میشوید. همه چیز تغییر و تکامل پیدا میکند و بعد شما برمیگردید و یکی از این شخصیتها را بازبینی میکنید و همه چیز در مورد آن شخصیت تغییر کرده و آن چیزی نیست که در نگاه اول میدیدید.”

او یک شوهر به نام Jan Vondrak و دختری به نام آناهیتا بر جای گذاشته.

منبع :PBS

مترجم : تورنگ بي رنگي

© 2018 تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای سایت ایرانیان آمریکا محفوظ است.Iranians Of America LLC

razagi-final

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اظهارنامه مالیاتی

چه افرادی را می توان به عنوان وابسته مالی در اظهارنامه مالیاتی و از تخفیف مالیاتی آن ها استفاده کرد؟

  اظهارنامه مالیاتی و اینکه چه افرادی را می توان به عنوان وابسته مالی (Dependent) ...

error: Content is protected !!