مريم ميرزاخاني را بهتر بشناسيم

164

مریم میرزاخانی..ریاضیدانی که مرزها را شکست و برنده جایزه فیلدز در سن ۴۰ سالگی درگشت. مریم میرزاخانی که در سال ۲۰۱۴ اولین زنی بود که جایزه پرافتخار فیلدز را برده بود در سن ۴۰ سالگی درگذشت.  ریاضیدان ایرانی با شهرت جهانی و پروفسور استنفورد در بیمارستانی در امریکا به خاطر ابتلا به سرطان سینه درگذشت.

رئیس دانشگاه استنفورد مارک تیسیر گفت: “او خیلی زود از میان ما رفت ولی تاثیر او الهام بخش هزاران زنی خواهد بود که به دنبال ریاضیات و علم میروند“. او گفت: “مریم یک تئوریسین نابغه ریاضی بود و همچنین انسانی متواضع که جایزه را در حالی قبول کرد که اظهار امیدواری میکرد بقیه نیز دنباله رو قدمهای او شوند.

دوست او فیروز نادری یک دانشمند ایرانیامریکایی در ناسا نوشت: “امروز چراغی خاموش شد. قلب من شکستخیلی زود رفت

او در سال ۱۹۷۷ در تهران به دنیا آمد و در نوجوانی دو مدال بین المللی ریاضیات برد. با این که شروع خیره کننده ای داشت ولی او میگفت که هیچ وقت هدفش رشته ریاضی نبود. او دوست داشت کتاب بخواند و فکر میکرد که روزی یک نویسنده خواهد شد.

در دانشگاه شریف در ایران بود که او لیسانسش را گرفت و تمایل زیادش به ریاضی را کشف کرد.

او به مجله گاردین گفت: “هر چقدر بیشتر وقت صرف ریاضیات میکنم هیجانم نسبت به آن بیشتر میشود

میرزاخانی در سال ۲۰۰۴ دکترای ریاضیات از دانشگاه هاروارد گرفت و در مرکز تحقیقات کلی به عنوان محقق و به عنوان استادیار در پرینستون شروع به کار کرد. در سال ۲۰۰۸ در سن ۳۱ سالگی او پرفسور دانشگاه استنفورد شد

و سپس در سال ۲۰۱۴ بالاترین افتخار ریاضیات را کسب کرد یعنی درست ۸۰ سال بعد از این که این جایزه آغاز شده بود میرزاخانی اولین زنی شد که جایزه فیلدز را میبرد. او همچنین اولین ایرانی بود که این جایزه را میبرد. این جایزه هر چهارسال یک بار به یک ریاضیدان خارق العاده زیر ۴۰ سال سن داده میشود.

طبق گفته کمیته اعضای این جایزه نبوغ میزاخانی در این بود که او یک تلفیق نادر از قابلیتهای تکنیکی خیلی بالا و انگیزه راسخ و دید بسیار دور و کنجکاوی عمیق بود.

او این جایزه را به خاطر یک تز ۱۷۲ صفحه ای از کمانه کردن توپهای بیلیارد در داخل یک چند ضلعی بر روی میز برد. کاری که از آن به عنوان آن یک جهش بزرگ و آغاز یک دوره جدید در ریاضیات نام برده میشود. میزاخانی در مورد پیچیدگی های سطوح منحنی مثل کره ها و حلقه ها تحقیق میکرد. در مصاحبه ها گفته بود که از ارتباط دادن چند رشته به هم و تاثیرات کارش خوشحاله.

او میگفت: “برای من بسیار جالب است که یک مسئله را از دیدهای مختلف ارزیابی کنم و از روشهای مختلف برای رسیدن به راه حل استفاده کنم

میرزاخانی که خود را یک ریاضیدان آهسته معرفی میکرد به طرف سوالهای بزرگ و پیجیده در رشته خودش رفت. خصلتی که او را در جامعه ریاضی بسیار برجسته کرده بود.

در سال ۲۰۱۴ میرزاخانی به مجله کوانتا که یک مجله علمی است گفته بود که من به ریاضیات به صورت تصویری نگاه میکنم و ایده هایم را روی کاغذهای مختلف میکشم و در تمام دفتر کارم پخش میکنم. یکی از همکاران او حدس میزند که شاید او کارش را اینجنین انجام میداده چرا کهمسئله ای که او در موردش تحقیق میکرد انقدر پیچیده و فرضی بود که او نمیتوانست به صورت قدمهای منطقی به جواب برسد و مجبور میشد جهش های بزرگ انجام دهد

به عنوان یک پروفسور و یک دانشمند تصویرهایی که میرزاخانی میکشید به او کمک میکردند تا ریاضیات را به صورت یک داستان بنویسد. او به مجله کوانتا گفته بود: “روی مسائل ریاضی کار کردن خیلی به نوشتن یک رمان شباهت دارد. شخسیتهای مختلفی وجود دارند که شما مرتب با آنها بیشتر آشنا میشوید. همه چیز تغییر و تکامل پیدا میکند و بعد شما برمیگردید و یکی از این شخصیتها را بازبینی میکنید و همه چیز در مورد آن شخصیت تغییر کرده و آن چیزی نیست که در نگاه اول میدیدید.”

او یک شوهر به نام Jan Vondrak و دختری به نام آناهیتا بر جای گذاشته.

منبع :PBS

مترجم : تورنگ بي رنگي

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!