گرگها چگونه طبیعت مراتع را در آمريكا تغییر میدهند

 

یکی از هیجان انگیزترین کشفیات علمی در نیم قرن گذشته کشف زنجیره های عظیم اکوسیستم است. این زنجیره ها یک پدیده اکوسیستم هستند که از بالاترین نقطه زنجیره غذایی شروع میشوند و به طرف پایین قل میخورند. یک مثال کلاسیک آن اتفاقی است که در پارک ملی Yellowstone در امریکا افتاد. جایی که در سال 1995 گرگها را دوباره به این محل آوردند. خب میدونیم که گرگها خیلی از حیوانات را میکشند.

gray-wolf-closeup-jpg-adapt-945-1

ولی چیزی که کمتر در موردش میدونستیم این بود که گرگها برای خیلی از حیوانات دیگر زندگی بخش هستند. قبل از این که گرگها به این محل بیایند به مدت 70 سال غایب بودند. و به همین خاطر تعداد گوزنها بیشتر و بیشتر شده بود. کسی نبود که آنها را بخورد. و با این که انسانها خیلی سعی کرده بودند که تعداد گوزنها را کنترل کنند ولی تقریبا همه گیاههای این پارک را خورده بودند. ولی به محض ورود گرگها با این که تعدادشان کم بود به طرز عجیبی تاثیرگذار شدند. خب البته تعدادی از گوزنها را کشتند. ولی این همه داستان نیست.

razagi-final

چیزی که جالبتر بود این بود که رفتار گوزنها تغییر کرد. گوزنها دیگر به قسمتهایی از پارک نمیرفتند. مخصوصا به جاهایی مثل دره ها که میتونستن راحت گیر بیفتن. و خیلی سریع این قسمتهای پارک دوباره سرسبز شدند. در بعضی از قسمتها ارتفاع درختها چهار برابر شد. در مدت شش سال جاهایی از پارک که خشک شده بود به جنگلهای درختهای مختلف تبدیل شده بودند. و درست بعد از بوجود آمدن این درختها پرنده ها به محل کوچ کردند. تعداد پرنده های مهاجر خیلی زیاد شد. خرسهای رودخانه بیشتر شدند چرا که اونها دوست دارن شاخه های درخت را بخورند. و خود خرسها نیز مانند گرگها مهندسهای اکوسیستم هستند و اجازه میدن دیگر حیوانات رشد کنند. و سدهایی که در رودخانه میسازند خانه ای میشود برای دیگر حیوانات رودخانه. مثل ماهیها و مارها وگرگها شغالها را کشتند و به همین خاطر تعداد خرگوشها و موشها زیاد شد. و این باعث شد شاهین ها و روباهها به محل بیایند. عقابها به محل آمدند تا جنازه های کشتارهای گرگها را بخورند. وخرسها نیز تعدادشان زیاد شد. چرا که توتهای درختها زیاد شد. خرسها هم به گرگها کمک کردند تا تعداد گوزنها را کنترل کنند.

عضويت  در ایرانیان آمریکا

ولی اینجاست که خیلی موضوع جالب میشه:

گرگها رودخانه ها را نیز تغییر دادند. رودخانه ها دیگر ساییده نمیشدند و به زمینهای اطراف نشت نمیکردند. رودخانه ها باریکتر شدند و حوضهای کوچک شکل گرفتند. همه اینها برای حیوانات عالی بود. رودخانه ها به خاطر گرگها تغییر کردند! دلیلش هم این بود که وقتی گیاهها و جنگلها شکل گرفتند کناره های رودخانه ها ثبات بیشتری پیدا کردند و از بین نمیرفتند. رودخانه ها ثابت شدند. و رشد گیاهها در پایین دره ها باعث شد که خاک از بین نره. پس گرگها با این که تعدادشون کم بود نه تنها اکوسیستم پارک Yellowstone رو تغییر دادند بلکه جغرافی محل را نیز تغییر دادند.

مترجم : تورنگ بيرنگي

© 2018 تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای سایت ایرانیان آمریکا محفوظ است.Iranians Of America LLC

razagi-final
یکی از هیجان انگیزترین کشفیات علمی در نیم قرن گذشته کشف زنجیره های عظیم اکوسیستم است. این زنجیره ها یک پدیده اکوسیستم هستند که از بالاترین نقطه زنجیره غذایی شروع میشوند و به طرف پایین قل میخورند. یک مثال کلاسیک آن اتفاقی است که در پارک ملی Yellowstone در امریکا افتاد. جایی که در سال 1995 گرگها را دوباره به این محل آوردند. خب میدونیم که گرگها خیلی از حیوانات را میکشند. ولی چیزی که کمتر در موردش میدونستیم این بود که گرگها برای خیلی از حیوانات دیگر زندگی بخش هستند. قبل از این که گرگها به این محل بیایند…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

پاسپورت آمریکا

افزایش هزینه های پاسپورت آمریکا از دوم آوریل افزایش می یابد

  افزایش هزینه های پاسپورت آمریکا از دوم آوریل افزایش می یابد  .افزایش هزینه های ...

error: Content is protected !!