کردیت کارت و نحوه کارکرد هر کدام با صدف امیدی متخصص کردیت

صدف امیدی
284

با سلام به شما دوستان عزیز، شاید خیلی از شما عزیزان ویدیوهای آموزشی من را در رابطه باانواع مختلف کردیت کارت دیده و با نحوه کارکرد هر کدام آشنا شده باشید. در ادامه آن ویدیو ها مطلبی که این هفته می خواهم در موردش با شما صحبت کنم در رابطه با انواع مختلف Rewards کردیت کارت است.

 این نوع خاص کردیت کارت معمولا توسط کمپانیهای بزرگ کردیت کارت، بانکها، از فروشگاهای بزرگ، شرکتهای هواپیمایی، و هتلها صادر می شود. عملکرد این کارت خیلی ساده است، شما در ازاء خریدهایی که با این کارت انجام می دهید، Rewards یا پاداشهای مختلفی دریافت می نمایید که نوع این پاداشها بستگی به نوع Rewards Card دارد. در اینجا به چند نوع رایج Rewards  کارت اشاره می کنم.

۱- متداولترین این کارت Cash Back کردیت کارت است، که معمولا حداقل یک در صد مبلغ خرید را به عنوان پاداش به شما برمی گرداند به این معنی که بعضی از این نوع کارتها درصد بالاتری هم به شما بر می گردانند بخصوص اگر خریدهای بیشتری را با کارتتان از فروشگاههای خاص انجام دهید و یا کالاهای خاصی را خریداری نمایید. توجه داشته باشید که برنامه Cash Back برای کردیت کمپانیها کمی گران است، به همین خاطر بعضی ازاین کارتها دارای کارمزد سالیانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار  و گاهی بیشتر هستند.

۲- نوع دیگر کردیت کارت با پاداش General Rewards Point Card میباشد که عمدتا انواع مختلفی از آیتمها را به دارنده کارت ارائه می نماید، آیتمهایی از قبیل کارت هدیه، وسایل الکترونیکی، بلیط هواپیما، و غیره. یکی از ریسکهای دریافت این کارت این است که برنامه های پاداش اغلب تغییر می کند، به همین دلیل توصیه می شود که حتما شرایط و ضوابط این کارت را مطالعه نمایید و برای تغییرات احتمالی روی برنامه پاداشها آمادگی داشته باشید.

۳- نوع دیگر کردیت کارت Hotel/Travel Points  است، این کارتها به واسطه قراردهایی که بین یکسری از بانکها با  هتلهای خاص منعقد میگردد صادر و در اختیار متقاضی قرار می گیرد که در ازاء استفاده از این کارت جهت انجام خریدها و یا اقامت در هتل طرف قرارداد به دارنده کارت پاداشهایی مثل اقامت رایگان در هتل و یاupgrade نمودن تعلق می گیرد. چون صدور واعطاء این کارت برای صادر کننده هزینه بالایی دارد این کارت عموما با کارمزد سالیانه همراه است  ولی هنوز آپشن خوبی  است برای افرادی که مکررا به مسافرت می روند.‌

۴- کارتهایی که توسط بعضی از فروشگاهها مثل دیسنی، آمازون، ،… تحت عنوان Retail Rewards کردیت کارت صادر می گردد و به دارنده کارت اجازه می دهد که پاداش خود را از همان فروشگاهی که کارت را صادر نموده دریافت  نماید.

۵- کردیت کارتهایی تحت عنوان Gas Card  که به واسطه قراردادهای مالی منعقده بین بعضی بانکها و کمپانیهای نفتی خاص صادر و در اختیار متقاضی قرار می گیرد. عمدتا به دو دسته تقسیم وشامل نوع General یا عمومی  و Brand Specific یا خاص می شوند.

-نوع عمومی یا همان General Gas Card در تمام پمپ بنزین ها قابل استفاده است و محدود به پمپ بنزین خاص نیست پاداش نقدی معادل ۵ درصد بابت خرید بنزین و یک درصد بابت خریدهای معمولی به حساب شما برمیگردد.

-نوع خاصی این کردیت کارت یا همانBrand Specific  فقط در پمپ بنزینهای خاص مورد استفاده قرار میگیرد و تنها زمانی به شما پنج درصد پاداش نقدی بر می گرداند که خرید بنزین ازپمپ بنزین متعلق به همان شرکت نفتی خاص انجام پذیرد، البته نا گفته نماند که یک تا دو درصد پاداش هم بابت خریدهای معمولی به شما تعلق می گیرد. اگر به دلیل وفاداری و علاقه به یک کمپانی نفتی خاص اقدام به دریافت کردیت کارت همان کمپانی نفتی کردید به عبارتی  Brand Specific کردیت کارت دریافت نمودید و قصد مسافرت به ایالات دیگر را دارید ممکن است پمپ بنزینهای متعلق به کمپانی نفتی مورد علاقه شما در آن ایالتی که مسافرت میکنید قابل دسترسی نباشد و یا به راحتی یافت نشود و عملا شما نتوانید از  Brand Specific Gas Card خود استفاده نمایید.

۶- نوع دیگر کردیت کارت که به Automobile Manufacturer Rewards  معروف است به دارنده کارت اجازه می دهد که دارنده کارت بابت استفاده از کردیت کارت یا پاداش نقدی دریافت کندویا از پوینت های جمع شده برای خرید یک ماشین جدید و یا ماشین دست دوم استفاده نماید و یا حتی هزینه تعمیرات مربوط به ماشین را از محل پوینت ها بپردازد.

۷-با وجود اینکه بعضی از کردیت کارت های استاندارد به شما اجازه می دهند که از پوینت های به دست آمده برای خرید بلیط هواپیما استفاده کنید ولی یکسری کردیت کارت های خاص هستند تحت عنوان Airline Mile Credit Card که فقط مربوط به سفرهای هوایی می‌شود و هر زمان که شما خریدی انجام می دهید با این نوع کار در واقع  پاداشی در قالب Airline Mile به دست می آورید. این نوع کردیت کارت عمدتاً دو دسته تقسم می شوند یا Co-Branded هستند و یا Generic.

 -نوع Co-Branded  توسط شرکت های هواپیمایی خاصی صادر می‌شود که با بانک قرارداد مالی دارند که محدودیتهایی هم برای شما قائل می‌شود به این معنی که شما از پوینت های برست آمده بابت استفاده از کردیت کارت میتوانید فقط برای خرید و یا سفر هوایی از همان شرکت هواپیمایی خاص استفاده کنید.

-نوع Generic به شما اجازه می دهد از پوینت های به دست آمده جهت خرید یا پرواز از طریق هر شرکت هواپیمایی و یا آژانس مسافرتی  استفاده کنید. نا گفته نماند که  شما بابت هر یک دلار که خرج می‌کنید یک درصد پوینت به دست می آورید.

توجه داشته باشید که تفاوت‌های کوچکی بین Airline  کردیت کارت ها وجود دارد برای هر نوع کردیت کارت،حتماً Terms & Conditions یا همان شرایط کردیت کارت ها را مطالعه کنید و مطمئن شوید که بابت هر یک دلار که مصرف می‌کنید چقدر  Mile به دست می آورید, و چقدر Mile نیاز دارید که واجد شرایط یک پرواز هوایی رایگان شوید. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات سقفی برای پوینت ها در نظر گرفته می شود که بعد از مدت زمان خاصی منقضی می گردد. و همچنین به خاطر داشته باشید که این نوع کارتها معمولا با کارمزد سالیانه همراه می باشد.

دوستان عزیز قطعا انواع دیگر Rewards کردیت کارت وجود دارد، توجه داشته باشید مطالب عنوان شده فوق در رابطه با معرفی رایج ترین انواع  Rewards کردیت کارت بود. در هفته آینده با من باشید تا شما را با ریسک ها و خطرات مربوط به استفاده ازانواع  Rewards Card آشنا نمایم.

دوستان عزیزی که دارای مشکلات کردیتی هستید و یا تمایل به افزایش کردیت اسکور خود دارید برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با من از طریق تلفن و یا ایمیل در ارتباط باشید.

Advanced Credit Therapy

Sadaf Omidy- Board Certified Credit Consultant

Email:  Omidy@Advancedcredittherapy.com

Phone: (۸۱۸) ۶۵۸-۰۰۹۶

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!