چگونه کالاهای خود را از آمریکا به کشور دیگری بفرستیم

906

چگونه کالاهای خود را به کشور دیگری بفرستیم
امروز می خواهم براتون یک مقدار تخصصی تر بنویسم. تخصصی که مربوط به رشته خودم است و سیزده سال توش کار کردم. پرسش هایی که برای ایرانیان مقیم خارج پیش می آید و بیشتر دانشجویان و کسانی که می خواهند به هر دلیلی از آمریکا خارج بشوند یا حتا بخواهند وسایلی را به ایران یا کشور دیگری بفرستند مطرح می شود، نحوه ارسال و قیمت است.

چگونه کالاهای خود را از آمریکا به کشور دیگری بفرستیم

 


شما دو راه برای ارسال به کشورهای دور دست (نه کانادا و مکزیک) دارید. هوایی و دریایی. در این نوشتار هوایی آن را بررسی می کنیم. اگر استقبال خوب بود بحث دریایی را نیز می نگارم.
اگر کل محموله شما زیر ۶ کیلوگرم وزنی، است به صرفه آن است که با پست های سریع السیر یا بعبارت انگلیسی در حمل و نقل Courier ها که شامل شرکتهایی مثل FedEx، DHL ، UPS، TNT، Aramex و … است ارسال شود که برای ایران فقط DHL آن هم در این حالت پس از بررسی کالای شما، با بازه زمانی ۱۵ روزه بسته شما را حمل می کند.(چون تحریم هستیم)
برای محموله های بالای ۶ کیلوگرم وزنی بهتر است از شرکتهای حمل و نقل یا باربری های هوایی قیمت بگیرید. اما گاهن شرکت های حمل و نقل که به Freight Forwarder ها معروفند قیمت شان بهتر از خطوط هوایی یا Air Line ها است زیرا آنها هواپیما را چارتر کرده اند و می خواهند به هر قیمتی تا آن تاریخ مذکور پرش کنند و قیمت خوبی دارند.
شاید پیش خودتون بگویید این را خودمون هم می دونستیم. شاید، اما مهم دو بحث است در این وسط. نخست بحث وزن است که در بالا مدام تکرار کردم “اینقدر کیلوگرم وزنی”. اما منظور از این واژه چیست.
با کمی وقت این مشکل را با این نوشتار برای همیشه برای خودتان حل کنید. ببینید انبار هواپیما در هواپیماهای پهن پیکر و بین قاره ای یا Long Range دو تاست، یکی در جلوی هواپیما و یکی کمی عقب تر از دو بال هواپیما. معمولن محموله های سنگین می رود به عقب و محموله های سبک مثل چمدان ها یا حیوان زنده یا مواد خراب شدنی، دارو و جسد در جلوی هواپیما بارگیری می شود. اما در این میان، شما انبار هواپیما را یک اتاق فرض کنید. در این انبار شما یک محدودیت حجم دارید، یعنی بیشتر از یک ارتفاع و طول و عرضی را نمی توانید حمل کنید و این فضا حجم محدودی دارد (در مورد هواپیماهایی که فقط برای حمل بار هستند و به چارلی چارلی معروفند این امر متفاوت است و ابعاد خیلی فرق می کند ولی محموله های ما بیشتر با همان هواپیماهای مسافری ارسال می شود مگر در ابعاد تجاری) و در همین اندازه محدود، شما یک محدودیت وزنی هم دارید.یعنی در این فضا بیشتر از یک وزنی را نمی توانید بارگیری کنید زیرا بالانس هواپیما بهم می خورد و نمی تواند از زمین بکند و پرواز کند و مرکز ثقلش بهم می خورد. خلاصه اینکه هواپیما در فضایی محدود، فقط وزنی محدود را می تواند حمل کند که در مدل های مختلف هواپیما این مقدار متفاوت است. در این میان شرکتهای هوایی (در هر دو مدل Courier و Freight Forwarder) محاسبه ای را دارند به نام وزن حجمی. یعنی حجم محموله شما چقدر از فضای انبار هواپیمای آنها را اشغال می کند. بارها پیش آمده از هم وطنی می شنوم می گوید باری که می خوام بفرستم وزنی ندارد ولی غافل از اینکه می بینم طرف می خواهد سپر پلاستیکی ماشین را بفرستد، خوب درست است این وزنی ندارد اما سپر ماشین شما حجم خاصی دارد و این حجم رو شما با محموله ات اشغال می کنی و ایرلاین نمی تواند باری که وزنی مناسب برای این حجم کالا دارد را دریافت کند و ارسال کند، پس شما مجبور هستی پول اضافه کسر وزنی که هواپیمایی نمی تواند به دلیل اشغال فضایش توسط بار شما بگیرد را بپردازید.
بر این اساس شرکت های هوایی محاسبه ای را از نظر ریاضی قرار داده اند به نام وزن حجمی که ابعاد کالای شما را می گیرند و وزن حجمی آن را محاسبه می کنند و آن را با وزن واقعی کالا مقایسه می کنند. هر کدام بیشتر بود، مبنای محاسبه قیمت حمل شما، آن وزن خواهد بود. پس همیشه وزن کالای شما ملاک نیست، بلکه ابعاد آن هم مهم است.
من فرمول محاسبه وزن حجمی را هم برای شما قرار می دهم. هر چند محاسبه بهتر را شرکت حمل انجام می دهد، اما خود شما هم قادر به انجام آن هستید. شما کافی است طول و عرض و ارتفاع کالا یا جعبه خودتان را اندازه بگیرید و آنها را در هم ضرب کنید (به سانتی متر) و سپس آن را در تعداد جعبه های خود ضرب کنید (اگر یک دانه است ضربدر یک کنید) و سپس این عدد را تقسیم بر ۶۰۰۰ کنید. عددی که به دست می آید وزن حجمی شما یا VW شماست. حال اگر وزن واقعی کالای شما از این عدد بیشتر باشد ملاک وزن واقعی کالای شماست و اگر عدد به دست آمده بیشتر باشد، ملاک محاسبه قیمت وزن حجمی شماست.
فرمول محاسبه وزن حجمی = (طول X عرض X ارتفاعX تعداد جعبه ها) ÷ ۶۰۰۰
اما دو مورد، مورد نخست: اگر چند تا جعبه با ابعاد گوناگون داشتید، باید برای هر کدام بطور مجزا این عدد وزن حجمی را حساب کنید و همه را با هم جمع کنید بعد با مجموع وزن های واقعی مقایسه کنید.
مورد دوم: اگر بیش از یک جعبه دارید که ابعادشان مثل هم هستند و بسته بندی یکسانی دارند، در محاسبه وزن حجمی و قرار دادن در فرمول تعداد جعبه های خودتان را به تعداد جعبه های یکسان تغییر دهید. اگر دو تاست ۲ اگر سه تاست ۳ و…
اما بحث دوم برای راسال کالاها با شرکت های Courier و Freight Forwarder است. آنها بفهمند شما وارد هستید، محال است بتوانند سر شما کلاه بگذارند چون می فهمند شما اطلاعات دارید.
برای Courier ها وزن و ابعاد جعبه خودتان را بدانید و شاید شما رو برای بسته بندی شارژ کنند که بهتر است بپردازید زیرا قوانین هواپیماها برای حمل با کامیون و… فرق دارد ولی کالایی که می فرستید را سعی کنید بهش Tag و آرم شرکتهای تولیدیشان وجود نداشته باشد که فکر کنند نو است، زیرا وقتی بدانند نو است در اینجا ممکن است بعنوان صادرات کالا از شما مالیات بگیرند (در آمریکا) و در کشوری که وارد شود ( مثل کشور عزیز مان ایران) جنس بهش مالیات بخورد یا مصادره شود یا به روش گم شدن و… برداشته شود، ولی برای کالای دست دوم که Tag ندارد این اتفاق کمتر می افتند.
برای کشورهای اروپایی هم بهتر است فاکتور خرید کالا را نشان ندهید و اگر لباس نو است، در فرمی که این شرکت ها Courier می دهند ارزش کالا را زیر ۱۰۰ دلار بزنید که مالیات بهش نخورد (در مورد کالاهای نو).
اما برای شرکت های Freight Forwarder کافی است شما فرم زیر را پیشتر آماده کنید و برایشان بفرستید. آنها متوجه می شوند شما کار بلد هستید و بهتر است از چند شرکت استعلام کنید و قمیت ها را مقایسه کنید زیرا هر شرکت با ایرلاین خاصی کار می کند. برایتان فرم استعلام حمل و یک نمونه پر شده آن را در پایین می آورم.

Origin: مبدا
Destination: مقصد
Terms: منظور روش حمل است، در پایین توضیح می دهم چی باید بنویسید
Kind of Cargo: منظور نوع کالاست مثل کتاب و… ولی اگر وسایل شخصی است ازش باید یک فهرست تهیه کنید
Kind of Packing:نوع بسته بندی را در اینجا می نویسید که کارتن و کیسه های بزرگ و … می تواند باشد
GW (Gross Weight): وزن واقعی کالا که با ترازو کشیده اید
Dimension: مخفف ابعاد است و شما باید ابعاد کالای خود را در آن بنویسید. ترتیب نوشتن آنها مهم است و در نمونه برایتان عنوان خواهم کرد.
VW: مفصل در موردش حرف زدم
Value: یعنی ارزش تقریبی کالای ارسالی زیرا اگر کالای شما از یک قیمتی بیشتر باشد، باید برایش بیمه بخرید. بیمه کردن کالا اختیاری است ولی اگر خدایی ناکرده هواپیما سقوط کند ایرلاین به ازای هر کیلو از کالای شما فقط ۲۰ دلار به شما می پردازد ولی اگر بیمه شود همه پول کالای شما را به شما می پردازد.

ترم های حمل (Terms) برای محموله هوایی:
FCA:شما کالا را در فرودگاه به شرکت حمل تحویل می دهید و آنها تا فرودگاه مقصد حمل می کنند و دریافت کننده باید برود فرودگاه مقصد آن را تحویل بگیرد و اگر کالا گمرکی دارد باید بپردازد.(در مورد وسایل شخصی معمولن در ایران گمرکی ندارد مگر کالای نویی بیش از دو تا در میان وسایل باشد.)
DAP: تحویل به دریافت کننده در فرودگاه مقصد و کالا را در جایی که شرکت حمل در مبدا مشخص می کند باید به شرکت حمل تحویل دهید.
EX-Work: از درب منزل یا محل کار شما کالا را تحویل می گیرند و تا فرودگاه مقصد آن را حمل می کنند و دریافت کننده باید برود فرودگاه مقصد آن را تحویل بگیرد.
DDP: از درب منزل یا محل کار شما کالا را تحویل می گیرند و تا نشانی که می دهید برای دریافت کننده ، حمل می شود و معمولن شرکت های Courier این روش رو دارند.
در مورد Dimension ترتیب نوشتار آن اینگونه است: Length X Width X Height X Number of Packs

اما نمونه فرم حمل:

Origin: DFW
Destination: Tehran – IKIA
Terms: FCA
Kind of Cargo: Personal Effects ( For ex: Books, Snow Board, Clothes, Printer)
Kind of Packing: Cartoons.
GW: 23.5 Kg
Dim: 84 X 21X 33 X 2
۴۰ X 19 X 8 X 1
VW: 20.41 Kg
Value: 350 USD
در نمونه مثال زده شده ملاک وزن واقعی خواهد بود، زیرا وزن حجمی مجموع بسته بندی ها کمتر از وزن حقیقی است.
در مورد کالاهای تجاری بحث کمی متفاوت است و اگر پرسشی دارید در پیام خصوصی در خدمتم.
توصیه آخر اینکه وقتی می روید فرودگاه و اضافه بار دارید و می بینید ایرلاین داره شما رو شارژ می کند و کلی فحش و بد و بیراه و نفرین بهشون می دهیم و می گیم الهی نخورند، برای این است که هواپیما یک تخمینی برای بار مسافر بر پایه بلیت های فروخته شده کرده است و برای اون مقصد بار نیز گرفته است و وقتی شما اضافه بار می برید، مجموع این اضافه بارها سبب می شود ناگهان ایرلاین چند تا محموله باری اش را یک روز یا یک نیم روز عقب بیاندازد و بجاش جریمه و فضایی که به آنها بر روی آن پرواز داده است را از شما دوست عزیز می گیرد… نفرین نکن عزیزم، بخدا مبنای علمی داره.
پوزش طولانی شد و می دونم یکشنبه نشده نوشتم، اما یکشنبه می خوام بروم بامداد دوچرخه سواری با خودم برای همین گفتم امروز قرار بدهم.
شاد باشید و از طولانی شدن نوشتار دیگر بار پوزش می خواهم.
نویسنده : کاوش ایرانبان 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!