نکاتی درباره شرکتهای کاریابی در آمریکا

320

نکاتی درباره شرکتهای کاریابی در آمریکا یا (Recruiter Company) خصوصی:

چند نکته که در تجربه یک ساله و نیمم در تلاش برای یافتن کار با شرکتهای کاریابی در آمریکا خصوصی کسب کرده ام را خدمتتان می نویسم. این شرکتها تنها شرکتهایی هستند که اگر کسی، کاری بدون پارتی پیدا کرده توسط اینها یافته است. بهرسوی من تجربه ام را با شما به اشتراک می گذارم..باشد که بکار آید.

نکاتی درباره شرکتهای کاریابی در آمریکا

۱- این شرکتها هر کدام بر روی یک یا چند بخش فعالیت دارند یعنی برخی فقط تأمین کننده نیروی لازم برای کارخانه های الکترونیکی و کارخانه های قطعه سازی هستند، برخی برای شرکت های کامپیوتری و نرم افزار و سخت افزار. تعدادی از آنها نیز چند دپارتمان دارند و بزرگ هستند و روی صنایع و شرکتها با فعالیت های گوناگون کار می کنند. پس شما باید شرکت مناسب که تخصصش تآمین نیرو برای مراکزی است که تخصص شما به آن ربط دارد، را بیابید. پیدا کردنش سخت است اما بهترین راهش عضویت در سایت LinkedIn است و تکمیل رزومه خود و بجای آخرین شغلتان، شغل کنونی که مشغول هستید را بنویسید و چون اینجا همه دو شغله هستند بجای شغل دوم همزمان خودتان با شغل اولتان عنوان کنید که دنبال کار می گردید و پیشنهاد من استفاده از واژه Actively seeking Opportunity in….. است که جای نقطه چین شغل و تخصص خود را به انگلیسی بنویسید. خود این کارمندان شرکتهای کاریابی و HR شرکتها می آیند و فایل شما را بازدید می کنند و اگر بخواهند برای شما درخواست ارسال رزومه می فرستند.

۲- شرکتهای کاریابی که با شما تماس می گیرند و به شما پیشنهاد می دهند در قبال ۵۰ تا ۲۰۰ دلار، برای شما رزومه می نویسند، شرکتهای قدرتمندی نیست. هرچند شرکتهای کاریابی حرفه ای نیز برای شما رزومه درست می کنند و دستی بر سروروی رزومه شما می کشند. اما دقت بفرمایید، شرکتهای قوی کاریابی درخواست پول برای اینکار نمی کنند، زیرا این شما هستید که با تخصصهایتان بازار آنها را گرم می کنید. شما کالایی هستید که آنها باید به شرکتها عرضه کنند و پولشان را در قبال شما بگیرند پس کمک به شما در بسته بندی کردن خودتان که رزومه شما می باشد، جزو رونق کار آنهاست و پولی برای آن نمی گیرند…هرچند بهتر است رزومه را خودتان تهیه کنید و آنها ایراد و چگونگی نفوذ آن در بازار آمریکا را بررسی می کنند. یادآور شوم شما باید چند روزمه داشته باشید که در نوشتار پیشین به آن اشاره کرده بودم.

۳- شرکتهای حرفه ای از شما می خواهند رزومه اتان را برایشان بفرستید، سپس آن را بررسی می کنند وکار پیشنهاد می دهند یا می گویند بهتر است رزومه خود را تغییر دهید و یک Sample  برایتان می فرستند و آنگاه خود شما تغییر و اصلاح می کنید و آنها در نهایت یک فرمت از آن برای خودشان در می آورند و هنگام فرستادن شما برای مصاحبه نمونه رزومه شما را برای خودتان با سربرگ خودشان می فرستند که باید دو نسخه با خودتان به مصاحبه ببرید و آن نسخه نسخه مناسب است اما در نهایت به شما چیزی تحمیل نمی کنند و با توجه به نیاز شما رزومه را درست می کنند و برای آنها به صرفه تر است شما را در شغلی گرونتر قرار دهند و پولشان را بگیرند.

۴- یادآور شوم که برای کار در شرکتهای بزرگ، همچو بوئینگ، شورولت ، لاکهید مارتین و… این شرکتها با یک شرکت کاریابی کار نمی کنند بلکه با چندین شرکت کاریابی کار می کنند و شرکتهای کاریابی با وسواس نیرو برای اینها می فرستند چون اگر نیروی آنها نتواند به مرحله بالاتر از مصاحبه اولیه (برخی شرکتها تا سه بار مصاحبه دارند) برسد، سهمیه اعلام شغل های مورد نیازشان را به این شرکتها کم می کنند و اینگونه است که شرکتهای همکار با آنها با وسواس نیرو بر می گزینند.

۵- در سایت LinkedIn سعی کنید جستجو کنید کارکنان شرکتهای کاریابی و از فایل آنها بازدید کنید، این سایت به شخص مذکور اعلان می کند که شما آمده ای و فایلش را دیده اید و این سبب می شود او بیاید و فایل شما را ببیند و در بسیاری موارد سبب همکاری با شما خواهد شد.
۶- سعی کنید با دست کم ۵ شرکت کاریابی کار نمایید، آنها می دانند و حق شما می دانند که با تعدا زیادتری کاریابی کار کنید و سعی کنید با مشاورتان دوست شوید تا بتواند برایتان کار پیدا کند. وقتی دوست شوید او واقعن به شما دوستان راهنمایی می کند.

۷- پول زیادی بابت این موضوع خرج نکنید. هر سایت و شرکت کاریابی که پیش از هر کاری برای شما (بجز LinkedIn که آن هم شما حالت Free آن را استفاده کنید) از شما پول خواست، بدانید کاری برای شما نمی کند و آنها تو خرج خودشان وامانده اند که از شما پول می خواهند.

۸- برخی شرکتهای کاریابی از شما می خواهند برای انجام برخی تست های نخستین به شرکت آنها بروید. آنها یک سری پرسش واقعن آبکی به شما می دهند مثلن ریاضی حل کردن جمع چهار رقم با چهار رقم، ضرب سه رقم در سه رقم بدون ماشین حساب  و تقسیم و… برای اینکه مردم خود اینها در محاسبه بدون ماشین حساب مشکل دارند، نگران نشوید، شما با پایین ترین سطح آمادگی شاگرد اول آن امتحان هستید. اگر نیاز به آگاهی از کامیپوتر مثل World و Excel و… است و شما در رزومه خودتان نیز آن را مطرح کردید از شما آزمون آنها را نیز می گیرند و این پیوست می شود به فایل شما و امتحان این مهارت ها توسط IBM طراحی شده است و تسلط شما در این برنامه ها را به این می دانند که بتوانید ابزارها را باز کنید و کار انجام دهید و تایپ کنید و اطلاعات وارد کنید بدون استفاده از Short Cut ها و بیشتر از ۲۰ پرسش در هر کدام نیست و من که هوشم از شما پایین تر است تو همه بالاترین امتیاز را گرفتم، شما که جای خود دارد. یک تعداد آزمون دیداری نیز می دهند مثل یک سری عدد و حرف نوشته شده مثل TBSIHLA25T4LK6NE و بعد ۵ گزینه می دهد که کدام گزینه مثل همین بارکد است اینگونه بینایی و دقت شما را در نظر می گیرند.

خواشتم زیاد طولانی ننویسم نشد…باور کنید تو این توضیحات نمیشه. پرسشی داشتید تو کامنت ها بفرمایید.

دوستدار شما

کاوش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!