موفقیت در کار…یاد بگیرید اون ساعت لامذهب چه جوری کار میکنه!

290

چند هفته پیش وقتی منتظر بودم سوار هواپیمای یونایتد ایرلاینز از شهر هیوستون به فیلادلفیا بشم آقای Gordon Bethune رو دیدم که جلوی من راه میرفت. مامور کارت هواپیما خیلی ساکت متوجه شد که او کیست و سرش را به علامت احترام تکان داد. و گُردُن نیز همین کار را کرد…درست مثل یک مدیرعامل قبلی شرکت وقتی به کارمندان سابقش سلام میکنه.

شاید الان گیج شدید که Gordon Bethune کیست؟ در یک کلمه بگم او شخصیت جالبی است. در عین حال او یکی از موفق ترین رهبرهای زمان خودش بوده. همه او را به عنوان رئیس خطوط هواپیمایی میشناسند. کسی که توانست شرکت هواپیمایی کانتینتال را که در حال ورشکستگی بود در فقط دو سال به سودآوری برسونه. شرکتی که از نظر رضایت مشتری ها کمترین رتبه را داشت.

 موفقیت در کار...یاد بگیرید اون ساعت لامذهب چه جوری کار میکنه!

اول اجازه بدین تعریف کنم که چطور با گُردُن آشنا شدم.

سال ۱۹۹۷ بود و من از طرف شرکتی که در آن کار میکردم یعنی شرکت American General در هیوستون در ضیافت صبحانه در مورد مقوله رهبری شرکت میکردم. معمولا عاشق این جلسه های خودمانی بودم. ولی این جلسه تاثیر زیادی روز من گذاشت. اول این که متوجه شدم که گُردُن مرد خیلی جالبیه…هم کاریزما و قطب شخصیتی داره و هم خیلی ساده صحبت میکنه…خوب لباس میپوشه…سرزبان داره و مخاطبان خودش رو سریع ارزیابی میکنه. در او اعتماد بنفس و شوق زیاد نمایان بود.
سریع یک صندلی در ردیف جلو گرفتم تا بتونم به حرفهای گُردُن در مورد جزئیات این که چطور شرکت هواپیمانیی کانتیننتال رو نجات داده گوش بدم. (در مورد این موضوع توضیح خواهم داد). بعد گُردُن از مخاطبان خواست تا سوالهای خودشان را مطرح کنند.
احتیاجی نیست که بگم دست من جزو اولین نفراتی بود که بالا رفت:

“آقای Bethune مهمترین پندی که میتونید در مورد موفقیت شما در کانتینتال به ما بدین چیه؟”

گُردُن مکثی کرد و سپس این کلمات را به زبان آورد. کلماتی که هیچ وقت فراموش نمیکنم: “اگر شما برای شرکتی کار میکنید که ساعت تولید میکنه..باید بدونید که این ساعت لامذهب چطور کار میکنه” صدای غرش جمعیت!

کسانی که زندگی نامه گُردُن رو میدونن متوجه تشبیهی که درباره ساعت کرد میشوند. گُردُن از طریق برادر کوچکترش که تاجر ساعت بود عاشق ساعت شده بود. و مهمتر این که درس مهمی یاد گرفته بود: برای موفقیت در بیزینس باید همه چیز رو در مورد اون بیزینس یاد بگیرید.

در شرکت کانتیننتال گُردُن تمام مدیران ارشد را مجبور کرده بود که با مشتری ها سر و کار داشته باشند و یاد بگیرن که چی جواب میده و چی جواب نمیده. از میز رزرو گرفته تا کسانی که چمدانها را حمل میکردند و حتی کسانی که جواب مشتری ها را میدادند. حتی گُردُن به ما گفت که چون خودش مدرک خلبانی داشت دلش میخواست حتی یک بار به جای خلبانها هواپیما رو به پرواز دربیاره…ولی خب مسائل قانونی جلوش رو گرفته بود.

حالا من چرا این داستان را برای شما تعریف کردم؟ برای این که فکر میکنم همه ما میتونیم از گُردُن درسی در مورد استراتژی رهبری بگیریم…چه تازه فارغ التحضیل شده باشیم و چه این که داریم سعی میکنیم از پله های ترقی شرکتی بالا برویم.

و چهار درسی که آن روز صبح گُردُن به ما داد و من در طول زندگی ازش استفاده کرده ام:

۱٫ برای شرکتی کار کنید که کارمندها را در کارهای مختلف شراکت میدهد و از آنها قدردانی میکند. خیلی بیزینسها هستند که فقط حرف میزنند که چقدر به کارمندانشان اهمیت میدهند ولی وقتی اوضاع سخت میشه حرفهایشان با اعمالشان یکی نیست.

۲٫ اطراف خودتان را با بهترین ها و باهوشترین ها احاطه کنید. اگر دنبال کار میگردید و یا این که در شرکتی هستید که درصدد استخدام و ساخت یک گروه هست حتما باید با آدمهایی ارتباط برقرار کنید که باهوش و با استعداد هستند.

۳٫ قبل از این کارتان را عوض کنید رهبرهای شرکت جدید را بشناسید و کسانی را پیدا کنید که برای شما الهام بخش هستند. شرکتی را پیدا کنید که شما میتوانید در آن رشد کنید. مطمئنم خیلی از کسانی که برای گُردُن کار کردند خودشان مدیران موفقی شده اند.

۴٫ فرهنگ و ارزشها مهم هستند. قبل از انتخاب شرکت از خودتان بپرسید که آیا فرهنگشان با ارزشهای من همخوانی دارد؟
نويسنده : John Pluhowski
Chief Communications Officer, Corporate and Public Affairs
مترجم : تورنگ بيرنگي

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!