معتاد به گوشی تلفن همراه و آیا فرزند شما معتاد به گوشی است؟

اعتیاد کودکان به گوشی
458

معتاد به گوشی تلفن همراه  و آیا فرزند شما معتاد به گوشی است؟ پس از آنکه دو سرمایه گذار بزرگ شرکت اپل، کمپانی را مجبور به توضیحاتی در رابطه با اعتیاد کودکان به تلفن کردند، بسیاری از والدین شاید نگران شدند که، چگونه میتوانم بفهمم که فرزندم معتاد به گوشی اش شده است؟ و چگونه میتوانم او را از استفاده ی بیش از حد و مضر بازدارم؟

به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از The new york Times  اعتیاد کودکان به گوشی تلفن  دلایلی برای نگرانی وجود دارد. نظرسنجی سازمان غیر انتفاعی  common sense
در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که نیمی از نوجوانان احساس میکنند که معتاد به گوشی هایشان شده اند، و ۷۸ درصد آن ها حداقل هر ساعت گوشی هایشان را چک می کنند. ۷۲ درصد از نوجوانان احساس می کنند که باید فورا جواب پیام های متنی و آگاهی ها و رسانه های عمومی را بدهند.
گزارشاتی از تحفیفات اولیه در سار ۲۰۱۵ نشان می دهد ۷۳ درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ سال، خودشان گوشی هوشمند دارند یا دسترسی به یک گوشی هوشمند دارند، و ۲۴ درصد گفتند که تقریبا به طور مداوم آنلاین بودند. من ۱۵ سال در سازمان برای کمک به نوجوانان در رابطه با سازماندهی و مدیریت زمان تلاش کرده ام.  بسیاری از والدینی که با ایشان کار کرده ام در مورد استفاده ی فرزندشان از گوشی هوشمند درگیری دارند.

آن ها از از این که به آسانی فرزندان خود دسترسی دارند و از مزایای ایمنی بالقوه ی داشتن گوشی رضایت دارند. و در قرن همه گیر شدن رسانه های اجتماعی، نوجوانان از نرم افزارهای پیام رسان برای اینکه با دوستان در رابطه باشند و برای انجام برخی برنامه های اجتماعی، که سودمند هستند استفاده می کنند. وقتی که یک دانش آموز دبیرستانی که با او کار می کردم گردنش هنگام بازی فوتبال شکست، گوشی هوشمندش یک خط ارتباطی بسیار خوبی نه تنها با دوستانش، بلکه با کسان دیگری که آسیب های مشابهی دیده بودند ایجاد کرد.
پس از اینکه ویدیوهایی از کسانی که بهبودی پیدا کرده بودند را در یوتیوب مشاهده کرد، با برخی از آن ها در فیسبوک رابطه برقرار کرد و صحبت هایی کردند که به طور باورنکردنی برایش مفید بود.پروفسور کیت دیویس، استادیار دانشگاه واشنگتن و مدیرعامل آزمایشگاه دیجیتال جوانان UW می گوید: به طور کلی به جای تمرکز بیش از حد بر استفاده ی کودکان از تلفن های هوشمند، این نکته حائز اهمیت است که آن ها از چه نرم افزارهایی و چگونه استفاده می کنند.
چه تحقیقاتی می تواند نقش تکنولوژی های رسانه ای جدید را در زندگی شخصی و اجتماعی و آکادمیک نوجوانان مشخص کند. به سختی می توان دلیل استفاده ی درست یا نادرست والدین از این تکنولوژی ها را روشن کرد. به طور خاص از آنجا که نوجوانان از گوشی های خود هم زمان هم برای تکالیف مدرسه و هم اوقات فراغت استفاده میکنند.

برای برخی از نوجوانان صداهای مختلف پیامگیر و… ممکن است ترس و اضطرابی برای از دست دادن چیزی ایجاد کند. اگرچه که تشخیص پزشکی رسمی، اخیرا اتفاق نیوفتاده که اعتیاد به گوشی های هوشمند را به عنوان یک مریضی یا اختلال نشان بدهد، اما وجود این حالت نشان از نوعی وسواس فکری دارد که کارهای روزمره را تحت الشعال خود قرار می دهد به طریقی که نشان از استفاده ی نادرست دارد.
هیلاری کش، روانپزشک و رئیس ارشد کلینیک ریستارت می گوید:
سوالی این است که وقتی: وقتی که تلفن از فرزندتان گرفته می شود آیا او مضطرب، زود رنج و تند مزاج،عصبانی، یا خشن می شود؟ آیا فرزند شما در فعالیت های اجتماعی شرکت نمی کند و به دلیل استفاده ی بیش از اندازه از گوشی خود، به این فعالیت ها بی توجه است؟ رفتار خطرناک دیگر، گذراندن بیش از اندازه ی وقت با گوشی است، به نحوی که بهداشت شخصی و فعالیت های مهم روزمره و خواب آن ها را تحت الشعاع قرار بدهد.

محققان کره ی جنوبی یک پرسشنامه ده مرحله ای را طراحی کردند تا بتوانند اعتیاد بزرگسالان به تلفن های همراه را مشخص کنند.حلاصه ای از این پرسشنامه، یک بار در دسامبر ۲۰۱۳ در مجله ی PLOS منتشر شد که از کاربران میخواست به این دست سوالات پاسخ بدهند:

آیا شغلتان را بخاطر استفاده از تلفن های هوشمند از دست داده اید؟

آیا در کلاس به دلیل اینکه فکرتان پیش گوشی است، نمیتوانید تمرکز کنید؟

آیا زمانی که از گوشی استفاده نمی کنید، بد اخلاق و بی تاب می شوید؟

یک برنامه بریزید: وقت گذاشتن برای صحبت با فرزندتان در مورد استفاده ی مناسب از گوشی، و رسیدن به یک توافق در محیط خانواده قبل از اینکه برای او گوشی فراهم کنید، بسیار خوب است. چراکه قانون گذاشتن پس از اینکه به آن ها گوشی می دهید، بسیار سخت خواهد بود.

نظارت کردن: برای والدین نوجوانانی که گوشی های هوشمند دارند، تلاش برای فهمیدن اینکه فرزندانشان چگونه، کجا و به چه دلیل با گوشی هایشان وقت گذرانی می کنند، بسیار حیاتی است.
نرم افزارهایی مانند Moment می توانند چگونگی استفاده و وقت گذرانی در هر نرم افزاری را نشان بدهند.

زمان بگیرید: برخی نرم افزارهای گروه اپل و گوگل پلی، برای کمک به والدین برای کنترل استفاده ی فرزندان از گوشی طراحی شده اند. دستگاه هایی مانند circleو نرم افزارهایی مانند ourpactبه والدین امکان دسترسی و قفل برخی برنامه ها را در یک زمان که خودشان می گذارند را می دهد.

الگو باشید: البته، والدینی که تلاش می کنند تا راهنمایی های سالمی را برای استفاده از گوشی های همراه ارائه بدهند، امکان دارد که خودشان درگیر چنین موضوعی باشند. نظرسنجی سال ۲۰۱۵ مرکز پژوهشی PW نشان می دهد که ۴۶ درصد از آمریکایی ها معتقدند که بدون تلفن هایشان نمی توانند زندگی کنند.

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!