مشکلات اصلی مهاجرین در آمریکا

 

یکی از دغدغه ها و مشکلات اصلی مهاجرین در آمریکا در مورد اشتغال گیر افتادن در «مدار بسته» سابقه کار برای اشتغال و اشتغال برای ایجاد سابقه کار هست!!

مشکلات اصلی مهاجرین در آمریکا

اصطلاحا به این مدل گیر کردن ها میگن منطق Catch-22
یعنی شما میرید دنبال کار و از شما تقاضای حداقلی از سابقه کار رو دارند و برای داشتن سابقه کار در آمریکا هم بالاخره باید یک جایی استخدام بشید آنجا هم از قضا باز سابقه کار میخواد!!

razagi-final
sadaf-omidi

برای فائق آمدن به این مشکل چند راه حل هست که ممکن است هیچکدام از آنها یا بعضی یا همه شان به درد شما بخورد!!

1- تخصص بالایی در آن شغلی که میخواهید به دست بیاورید که در رقابت با بقیه آن تخصص، ترجیحا با مدرک رسمی از یک جای معتبر شما را در اول صف و در کنار افراد با سابقه کار ولی با تخصص کمتر قرار دهد.

2- تجربه کاریتان را در زمینه کمتر مرتبط یا حتی غیرمرتبط تا حد امکان بزرگ نمایی کنید و در رزومه یا کاور لتر توضیح دهید که این تجربه کمتر مرتبط یا غیر مرتبط چگونه میتواند در شغل مورد نظر به شما کمک کند. گاها مسولین استخدام تا این مسائل را حلاجی نکنید، ذهنشان کشش تجزیه تحلیل آن ها را ندارد.

3- تجربه کاری خارج از کشورتان در جایی کوچک و معمولی را چنان بزرگنمایی کنید که به نظر کار در یک شرکت بسیار معتبر و بین المللی به نظر آید. البته باید جوانب احتیاط را هم رعایت بکنید.

4- کار داوطلبانه بکنید. مثلا اگر در رشته کامپیوتر دنبال کار میگردید برای یک یا چند موسسه خیریه بصورت رایگان مسائل کامپیوترشان را حل و فصل کنید یا بصورت رایگان به مددجویانشان تدریس کنید.

5- پارتی پیدا کنید. دقیقا و حتی گاهی بهتر از خود ایران اینجا جواب میدهد. برای خود من بعد از چهار سال و اندی هنوز نتوانسته ام این قضیه را خورد کنم که چرا در آمریکا که فساد اداری بسیار پایینی دارد، کماکان در بحث استخدام پارتی اینقدر کارساز هست!!؟؟ در مواردی که چند نفر با امتیاز یکسان و یا اختلاف کم (و گاها نه چندان کم!) به مرحله استخدام میرسند، معمولا فردی که با استخدام کننده رابطه نزدیکتر ملیتی، مذهبی، نژادی، زبانی دارد و یا توسط فردی مخصوصا از پرسنل فعلی سفارش شده است، احتمال بیشتری برای گرفتن کار دارد.

6- کار در شهرها و مناطق دور افتاده را برای اول کار قبول کنید حتی با حقوق کم.

7- به شهرهایی بروید که هموطنان شما در آنجا شهرت خوبی دارند. ممکن است که خود آنها به شما کمک نکنند یا حتی سنگ جلوی پای شما بیندازند اما مسئله این است که اکثریت مردم شهر هموطنان شما را به خوبی میشناسند و نظر خوبی در مورد آنها دارند.
8- مدرک بالایتان را احتمالا برای اول کار مجبور باشید که مخفی کنید تا اور کوآلیفای نشید. در همان شرکت نمیتوانید بعدا مدرکتان را رو کنید چون متهم به دروغگویی خواهید شد و حتی اگر اخراج شدید یا استعفا دادید و برای کار دیگرتان با این شرکت تماس گرفتند تا استعلامتان کنند، ممکنه است اصل قضیه را به آنها بگویند که این کارمند خوبی بود ولی دروغگو بود. اما در هنگام تعویض شغل میتوانید برای شغل جدید در شرکتی جدید مدرک سطح بالاترتان را رو کنید و بخاطر سابقه کاری که تا کنون درست کرده اید، شانس بهتری نصیبتان شود.

9- از شرکتهای کاریابی چه آنلاین و چه دارای دفتر فیزیکی استفاده کنید. خیلی از بیزنسها (معمولا شرکتها و سازمانهای شناخته شده و معروف و پر طرفدار) مخصوصا برای جذب نیرو در سطح Entry Level آگهی در سایت خودشان نمیگذارند. علت این کار حجم وحشتناکی از تقاضانامه هاست که عملا بررسی دقیق آنها را برای کارگزینی غیر ممکن میکند. در عوض با استفاده از خدمات کاریابی ها فقط تعداد بسیار محدودی که واقعا قابلیت استخدام دارند برای مصاحبه به شرکت معرفی میشوند. برای جستجوی کاریابی ها از کلمات کلیدی Career Agency Employment Agency Staffing Agency و مشابه آنها استفاده کنید.

یکی رو میبینی با یک تخصص سیم کشی یا لوله کشی داره فلان قدر در میاره اما در عوض یکی دیگه با فوق لیسانس بهترین دانشگاه هنوز اندر خم یک کوچه هست. یکی رو میبینی با فوق دیپلم مدیریت یا حسابداری داره تو بازار بورس خدا تومن پول در میاره اما یکی با فوق لیسانس همان رشته تو بانک داره پول مردم رو میشمره!

من خودم آمریکا که آمدم گفتم کشور نو، تولد دوباره! رشته رو هم عوض کنیم. از آی تی یک دفعه زدم رفتم تو رشته پارامدیک (تکنسین اورژانس) ثبت نام کردم. در یکی دو هفته اولش چنان چشمم به این رشته و رشته های مشابه اش مثل پرستاری باز شد که دو تا پا هم قرض کردم، الفرار!!

بنابرین پیشنهادم به شما اینه که ریسک بیفایده نکنید. اگه در ایران در یک رشته ای کار کردید و کمابیش جا افتادید و باهاش کنار آمدید، اینجا هم سن و سالی ازتون گذشته بهتره که همان رو ادامه بدید. بهترین مدرک تحصیلی رو هم بگیرید اما سن سالتون بالا و بدون سابقه کار باشید زیاد جالب نخواهد شد.

در ضمن اینجا پول خوب در آوردن زیاد به رشته هم ربط نداره. یک نخود داره هاا اما نه بیشتر! مثلا شما اگه دکترای کتابداری هم بگیرید کماکان نباید انتظار پول قلنبه ازش داشته باشید در عوض این رشته برای شما میتونه یک شغل با امنیت شغلی و محیط کار آرام و اعصابی راحت بده. در عوض رشته هایی هم هستن که پول بیشتری به شما میدن اما عوضش سلامتی و آرامش روح و جسمتون رو ازتون میگیرند.

من میگم اگه به جان کندن بود همان کشور خودمان میکندیم! اینجا آمدیم برای سیر و صفا!!! بنابرین به نظر من امنیت شغلی و راحتی و آرامش شغل مهمترین فاکتورها هستند. (هر وقت در این مورد سیر و صفا و آرامش شغلی صحبت میکنم، همه دوستان و هموطنان عزیز به من میگن، احیانا شما شیرازی نیستی!! مگه بده آخه!!؟؟)

عضويت  در ایرانیان آمریکا

افرادی که با سن نهایتا 25 سال وارد اینجا میشن تا سی سالگی کلی سابقه کار درست کردن و حوالی سی سالگلی هم سیتیزن میشن و سر و مر و گنده وار بازار کار جدی میشن ولی برای ما نمیگم کار نیست بلکه از ایران هم بیشتر کار هست ولی اینکه شما فکر کنید خواهید شد مدیر بازرگانی یک کارخانه ای کمی دور از ذهنه مگر اینکه معجزه ای در حد برداشته شدن تحریم ها اتفاق بیوفته و ممکنه بعضی شرکتها که دنبال تجارت با ایران هستن، در صورتی که زبانتون خوب باشه، دو دستی افرادی مثل شما رو بقاپند!!

با این مشاغلی مثل همان دیتا اینتری و تو فروشگاه کار کردن و اینا هم اینجا نمیشه زندگی کرد و تا خود داخل قبر آدم عذاب خواهد کشید. مخصوصا با این سیستم بسیار بد تامین اجتماعی اینجا که عملا میگه اگه سابقه کار درست حسابی و بیمه بازنشستگی درست درمون تا حالا ندادی تا جون داری باید کار کنی و به عینه هم شاهد هستیم که چه پیر پاتالهایی در فروشگاهها دارند کار میکنن. افرادی که نمونه های ایرانیشون در ایران در قهوه خانه مشغول قلیان کشیدن و یا در پارکها در حال صحبت در مورد مدیریت جهانی هستند!!

من نمیدونم مدرک تحصیلی شما چی هست. به نظر من اگر شما زبانتون رو به حد عالی برسونید (رشته شما بینهایت به زبان و مکالمه تلفنی وابسته هست) و یک فوق دیپلم در مورد بیزنس بگیرید و یا اگه از ایران مدرک دانشگاهی دارید، یک سرتیفیکیتی چیزی اینجا بگیرید جای امید هست که انشالا فرجی حاصل بشه اما واقعیت اینه که ممکنه سالها طول بکشه. یعنی خودتون رو برای چهار پنج سال بلاتکلیفی آماده کنید. تازه اون موقع هم ممکنه بگن که سابقه کار تخصصی شما دیگه کهنه شده!! هم ممکنه بشه ممکنه نشه.

پیشنهاد ویژه به شما با توجه به اینکه مشخص است زمینه وعلاقه برنامه نویسی دارید، تمرکز صد در صد در مورد دیتابیس هست. چه ادمین و چه دولوپر.

ادمین ها که اینجا براحتی کار پیدا میکنند و حقوق خوبی میگیرند. حالا اگر با دات نت، مخصوصا سی شارپ یا جاوا هم امور دولوپری را انجام دهید که رو هوا شما را میزنن!å

فقط تمرکز کامل بکنید روی دیتابیس، مثلا همین اس کیو ال سرور و یک زبان دات نتی رو هم فوق کاربردی برای آن یاد بگیرید. یا مای اسکیو ال یا پوستگرس با پی اچ پی و الی آخر … (البته برای اسکیو ال سرور در بیزنسهای کوچک و متوسط کار بیشتر است، تا جایی که میدانم. تحقیق کنید.)

در کنار آن سعی کنید که بای یک دیتابیس No SQL هم آشنا شوید که اینجا به سرعت وحشتناکی در حال مرسوم شدن هست. نمیدانم کدام یک بهتر یا آینده دار تر هست هادوب مانگو دی بی یا … خودتان تحقیق کنید. آشنایی با دیتابیسهای خیلی بزرگ در حد کار راه انداختن خیلی خوب هست، مثل DB2، اداباس. در ایران مرسوم نیست و نشنیده ام که بیزنسی استفاده کند اما اینجا پول خوبی میدهند.

اگر عشق برنامه نویسی سطح پایین هستید برای برنامه نویسی با C و ++C بهمراه زبانهای مشابه آنها مشاغل برنامه نویسی سیستمهای Embedded و همچنین برنامه نویسی برای سیستمهای Proprietary مثل سیستم عاملهای یونیکس و لینوکس خاص وجود داره. همچنین شرکتهای بزرگ طراح و تولید کننده سخت افزار برای تحقیق و توسعه و طراحی درایورها و فرم میرهای تولیداتشون که هر روز جدید و جدیدتر میشه به این متخصصین نیاز مبرم دارند. البته تخصص در حد بسیار بالا انتظار دارند که ممکنه رسیدن به اون سطح تخصص برای یک فرد عادی سالیان سال طول بکشه و صرف نداشته باشه که زندگی شو تعطیل کنه بره دنبال برنامه نویس زبانهای سطح پایین شدن ولی مطمئنم در بین ایرانیها کم نیستن اینگونه افراد که همین حالاش هم کاملا بلد هستن و آماده کار.

حتما کار با مجازی سازی علی الخصوص VMware و سیستم عاملهای سرور مثل ویندوز و یونیکس/لینوکس رو تا حد ممکن یاد بگیرید. مخصوصا اتوماسیون امورات از طریق اسکریپت نویسی بسیار مهم است. شبکه را در حد دستگرمی یاد بگیرید. با مفهوم بیگ دیتا و استوریجهای خفن!! آشنا بشید…

فقط فراموش نکنید که عمق دانش خیلی مهم هست. اگر از همه اینها کمی بدانید ممکن است کار پیدا نکنید اما اگر مثلا مثلا عرض میکنم، همین اسکیو ال سرور را در حد فوق تخصصی بدانید و ادمین باشید ولی هیچ آشنایی با امورات دولوپری نداشته باشید، وضعیتتان در مقایسه با کسی که همه چیز یک چیزی میداند خیلی بهتر خواهد بود.

در سایتها مشاغل مربوط با دیتابیس را سرچ کنید و ببینید که چه انتظاراتی دارند. یادداشت کنید و بعد از چند ماه نتیجه گیری کنید که اولویت با چه انتظاراتی هست.

و در نهایت::

شرکتهای معتبر و با ارزش معمولا برای مصاحبه های ابتدایی تلفنی و در موارد خاص اسکایپی هست. برای کسانی که به مصاحبه تلفنی عادت دارند و باهاش راحت هستند، این مصاحبه بخاطر اینکه میتونن نوت بذارن جلوشون تا مطالب یادشون نره، بسیار هم خوبه اما تسلط به زبان عالی میخواد.
بنابرین در نظر بگیرید که هر چقدر هم متخصص باشید ولی زبانتان در حد مصاحبه تلفنی کاملا عادی (مثل یک آمریکایی) نباشد، به احتمال زیاد به مشکل بر خواهید خورد و از مرحله مصاحبه تلفنی به مصاحبه حضوری که امکان ارائه مهارتهایتان را بصورت بهتری دارید، نخواهید داشت. بنابرین بواسطه اینکه به مهارتهای فنی تان اعتماد دارید، زبان را دست کم نگیرید.

© 2018 تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای سایت ایرانیان آمریکا محفوظ است.Iranians Of America LLC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

خطرناک ترین مناطق آمریکا

خطرناک ترین مناطق آمریکا در کدام ایالت ها هستند؟

  خطرناک ترین مناطق آمریکا در کدام ایالت ها هستند؟ امروز قصد داریم تعدای از ...

error: Content is protected !!