مشمولان سربازی که در خارج از ایران به سر می برند آیا اجازه ورود به ایران را دارند؟

394

مشمولان سربازی که در خارج از ایران به سر می برند آیا اجازه ورود به ایران را دارند ؟ بسیاری از افراد که قبل از مشمول شدن به خدمت سربازی از ایران خارج شده اند یا برای فرار از سربازی به بیرون از ایران مهاجرت کرده اند همیشه این سوال برایشان مطرح است که در صورت برگشت به ایران چه اتفاقی برایشان میافتد یا اصلا اجازه ورود به این کشور را دارند یا خیر؟

به گزارش سایت ایرانیان آمریکا اخیرا سردار موسی کمالی در این مورد توضیحاتی داده است که شاید جواب به تمامی این سوالات باشد .

وی در این باره گفت : افرادی که در خارج از کشور سکونت دارند به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ گروه اول که بطور قانونی در کشور دیگر حضور داشته و از معافیت تحصیلی به عنوان دانش‌آموز یا دانشجو برخوردار هستند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد:‌ این گروه مشکل خاصی برای تردد به داخل کشور ندارند و هر وقت که بخواهند می‌توانند وارد کشور شوند.

وی به مشمولان دیگری نیز اشاره داشت که منع قانونی نداشته و می‌توانند به راحتی به داخل کشور تردد کنند؛ مثل دانش‌آموز، دانشجو و افرادی که والدین خودشان را در خارج  از کشور همراهی می‌کنند؛ یعنی والدین‌شان در سفارتخانه، نمایندگی یا …. در کشور دیگری ماموریت دارند و به واسطه حضور آنها فرزندان نیز در آن کشور اقامت دارند.

این شخص به گروه دوم از مشمولانی که در خارج از کشور سکونت دارند، پرداخت و تصریح کرد: کسانی که مدت غیبت از سربازی‌شان کمتر از ۳ سال است حق تردد به داخل کشور را ندارند.

وی گفت:‌مشمولان غایبی که غیبت آنها ۳ تا ۸ سال است سالی دو بار در مجموع به مدت سه ماه می‌توانند به کشور تردد داشته باشند؛ مشروط بر اینکه گذرنامه‌شان در کشوری که حضور دارند ممهور به مهر ورود و خروج شود.

سردار کمالی به وضعیت تردد مشمولانی که بیش از ۸ سال غیبت داشته و در خارج از کشور ساکنند، پرداخت و خاطرنشان کرد: کسانی که ۸ سال به بالا غیبت سربازی دارند باید تکلیف سربازی خود را تعیین کنند یا سربازی بروند یا با پرداخت جریمه و دریافت کارت وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند.

انتشار توسط سایت ایرانیان آمریکا

منبع : farsnews

مشمولان سربازی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!