مراحل گرفتن گواهينامه پايه يك در آمريكا 

1,371

گواهینامه Commercial Driver License یا بعبارتی گواهینامه رانندگی با کامیون سنگین به همراه اطلاعات شغلی برای این گواهینامهگرفتن گواهینامه CDL که مخفف عبارت Commercial Driver License است یکی از مدارکی است که دوستان تازه مهاجر با آن می توانند کار با درآمدی بالاتر و بهتر از سایر کارها بیابند(هرچند این کار به روحیات شما و تعریف شما از کار و اهل سفر بودن شما بستگی دارد).

مراحل گرفتن گواهينامه پايه يك در آمريكا 

اینکار برای افراد مجرد که وابستگی خانوادگی و همسر و… در داخل شهر ندارند درآمد بهتری دارد بخصوص اگر بین ایالت های آمریکا حاضر به رانندگی شوند. هرچند در آمد آنها در درون شهر نیز با دستمزدهای نسبتا مناسب آغاز می گردد و این بستگی به نوع کار حمل دارد. محل های کار با این گواهینامه در داخل شهر عبارتند از: شرکت های پیمانکاری ساخت جاده برای حمل خاک و سنگ و آب، کامیون بونکر برای حمل کانگریت یا همان سیمان، حمل مواد خوراکی از انبارهای مادر به فروشگاههای سراسر شهر( البته این شرکتها مثل والمارت نیاز به تجربه دستکم سه سال در رانندگی کامیون دارند)، شرکتهای توزیع نوشیدنی که برای کسانی که تازه مدرک را گرفته اند بیشتر پذیرش دارند چون کامیون های بزرگ ندارند و تخیله جعبه های نوشابه با چرخها برای مغازه ها نیز بر عهده راننده می باشد و…

در آمد راننده کامیون بر اساس تجربه و نوع سختی کار (کار بر روی کامیون خاک و نخاله های ساختمانی از همه به دلیل آلودگی و گرمای تگزاس درآمدش بالاتر است) از ساعتی ۱۴ و نیم دلار (بدون کسر مالیات) شروع می شود تا ساعتی ۲۴ دلار و البته همگی شامل بیمه خیلی خوب و کامل نیز می شوند که از مزیت های این مدرک است.

اما برای کسانی که رانندگی در بین ایالت ها را می پسندند کمی کار فرق دارد و ظرافت بیشتری دارد. شما بدون شک ، اگر قوانین را ندانید توسط شرکتهای کامیون دار که الان کمبود وسیع راننده دارند، شکار می شوید و این مدرک CDL اسباب دردسر شما می شود تا یاریگر شما. اما چگونه؟

این شرکتهای به شما پیشنهاد می دهند که اگر مدرک CDL ندارید اصلن موردی ندارد و ما کمک می کنیم و براتون کلاس می گذاریم تا ظرف حداکثر چهار ماه هم آزمون کتبی را بدهید و هم آزمون عملی را و تازه از اون بهتر توی این چهار ماه به شما حقوقی نزدیک به ۲۵۰۰ دلار پرداخت می کنند و یک راننده با سابقه بالای ۱۵ سال هم (خالکوبی های خاص و درشت بودن این راننده های با سابقه در شناخت آنها به شما کمک می کند و مزیت کارشان بحساب می آید) به شما آموزش عملی می دهد. اما از آنجایی که هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد، بخصوص در آمریکا، در واقع شما در یک تله افتادید، اما چرا؟

آنها وقتی شما این شرایط را به شما می گویند یک قرارداد جلوی شما گذاشته اند که شما در صورت امضای آن می توانید از این مزیت ها استفاده کنید. این قرارداد کاملن بدجور تنظیم شده است و تقریبن صددرصد به نفع شرکت کامیون دار تنظیم شده است و شما در حد بخور و نمیر حقوق می گیرد و مدت قراردادها بستگی به بزرگی شرکت های کامیون دار از ۱ سال شروع می شد تا ۲ سال و نیم. اما چطوری شما را استثمار می کنند. شرکتهایی که کامیون هایشان بین ایالت ها حرکت می کنند، می بایست دستکم به شما مایلی ۲۹ سنت تا ۳۰٫۵ سنت پرداخت نمایند اما با این قرارداد ترکمنچای که با شما می بندند چون شما را آموزش داده اند به شما مایلی ۲۴ سنت می دهند آن هم به مدت دو سال و این یعنی همه پولی که هزینه آموزش شما کرده اند چند برابر از شما می گیرند و شما حقوقی شاید کمی بالاتر از یک کارمند در حال کار در قسمت Cashier والمارت به دست می آورید. پس برای فرار از این اتفاق شما کافی است که خودتان کمی همت کرده و امتحان رانندگی کتبی و عملی را بدهید و با گواهینامه در دست بدون کشیدن منت این شکارچیان باهاشون وارد بحث کاری شوید.

یادآور شوم، تعمیر مجانی کامیون، هزینه سوخت و بیمه کامیون و البته تقریبن تو بودن کامیون، بعنوان پیشنهادها و مزیت های کار به شما عنوان می گردد اما اینها در همه حال باید صورت بگیرد و این موارد به شما که فقط راننده هستید ربطی ندارد و این به آنها مربوط است و دردسر آنهاست و این را بعنوان مشوق برای به تله انداختن شما استفاده نکنند.

اما به تازگی یک مشکلی که بعد از گرفتن گواهینامه باهاش بر می خورید( که به نظر من منطقی است) این است که این شرکتها باز برای شکار شما از شما می خواهند بگویید در کدام مدرسه رانندگی آموزش دیده اید و ساعت آموزشی برایشان بعنوان Certificate از یک مدرسه بیاورید و اگر ندارید باز پیشنهادها شروع می شود ولی اینبار از مایلی ۲۷ سنت شروع می کنند چون شما گواهینامه دستتان است. برای همین موضوع بهتر است خودتان آزمون کتبی را بدهید و بعد حتمن به یک مدرسه رانندگی بروید(اگر تجربه رانندگی ماشین سنگین را ندارید)، این مدارس به شما خیلی کمک می کنند که بر روی کامیون مسلط شوید و در واقع از جان خودتان و دیگران حفاظت می نمایید.

مدارس اگر شما آزمون کتبی یا همان Permit را گرفته باشید و فقط عملی را نیاز داشته باشید با یک دوره دو ماه و نیم که دو روز در هفته است با مبلغی از ۱۳۰۰ دلار تا ۳۲۰۰ دلار برای کل دوره ( قیمت ها عرف ندارند اما برخیشان مکانیکی کامیون را هم به شما آموزش می دهند بخصوص برای کسانی که می خواهند خودشان هم راننده باشند و کامیون هم از سرمایه خودشان خریده باشند به درد می خورد و بقولی تحت پوشش شرکتهای کامیونی کار بکنند) می باشد.

سخن کوتاه کنم برای آزمون کتبی شما می توانید کتاب CDL را از اداره هایی که گواهینامه صادر می کنند مجانی بگیرید و حتا آنلاین هم در اینترنت وجود دارد که پیوندش را در زیر برایتان قرار می ده که بصورت PDF کتاب را بگیرید.

اما روش آزمون آن است که با گواهینامه، گرین کارت و سوشیال و اجاره نامه یا قبض آب و برقی که نشان دهد کجا شما مستقر هستید می روید به اداره و مبلغ ۱۱ دلار می پردازید. (کل آزمون با عملی ۶۵ دلار است).

بعد به ترتیب از شما آزمون های زیر گرفته می شود تا شما CDL نوع A بگیرید. دقت بفرماید CDL مدل های B و A و اتوبوس مدرسه و رانندگی اتوبوس هم دارد که اگر شما می خواهید راننده کامیون شوید نیازی نیست آن آزمون ها را بدهید.

شما فصل های زیر را می توانید به ترتیب امتحان دهید و هر کدام را در یک روز مجزا اما، در هر کدام از آنها بیشتر از ۳ بار اجازه ندارید آزمون را بیافتید و بیشتر از آن باید هزینه دوباره ای برای آزمون آن بپردازید، پس با آمادگی بر سر جلسه بروید.

ترتیب آزمون های کتبی بر اساس فصل های کتاب:

۱- فصل ۱۴ به اسم ( Special Requirement for Texas Commercial Motor Vehicle) می باشدکه در برگیرنده قوانین تگزاس می باشد.

۲- General Knowledge عبارت است از فصل های یک و دو و سه کتاب که فصل دو کتاب طولانی ترین فصل کتاب است و حجیم می باشد ولی مطالب مدام درونش تکرار می شود و فقط اولش بخاطر لغت ها مشکل دارید اما بعدش سرعتتان بالا می رود چون واژهها تکرار می شوند.

۳- Combination عبارت است از فصل های ۶ و ۷ که فصل ۶ به اسم Combination است و فصل ۷ به اسم Double & Triple.

۴- Air Brakes که فصل ۵ می باشد و همان فصل ترمزها می باشد.

۵- آخرین آزمون فصل ۱۱ به اسم Pre-Trip Vehicle Inspection می باشد.

دقت بفرمایید پس از پاس شدن همه اینها شما اجازه آزمون عملی را دارید و شش ماه فرصت دارید آزمون عملی را پس از گرفتن Permit بدهید وگرنه همه موارد از اول تکرار می شود.

 اما دو فصل دارید که فصل های ۸ و ۹ می باشد به اسم Tank Vehicles و Hazardous Materials که اینها برای اخذ CDL نوع B کاربرد دارند و برای افزوده شدن قابلیت رانندگی کامیون های تانکری سوخت، شیر، آب، کانگریت و مواد شیمیایی می توانید کسب نمایید. برخی بخاطر حقوق بالای حمل سوخت با تانکر سوخت وسوسه گرفتن این گواهینامه می شوند. البته دوستان عزیز آمریکایی پولش را می گیرند و شما می توانید این مدل گواهینامه را دریافت نمایید اما شرکتهای سوخت معمولن فقط افراد سیتی زن می را برای رانندگی تانکرهای سوخت استخدام می کنند و ساعت کارشان در شهرها شبها تا طلوع است که شهر خلوت باشد چون تانکر سوخت یعنی یک بمب متحرک و این رانندگان یابد بک گراند چک قوی بشوند. اما حقوقش بالاترین مقدار است و سرخپوستها در این شغل بیش از پیش مشغولند و گویا از ساعتی ۴۰ دلار شروع می شود.

امیدوارم مطالب به درد شما بخورد، فقط من توانستم لغت های هر فصل را که آزمون داده ام درون کتابم در بیاورم و پس از یادگیری آن لغت ها، سرعت خواندن کتاب برایم خیلی بیشتر شد ولی شوربختانه نتوانستم هنوز همه لغت ها با معنی فارسیشان یک فایل کنم که در اختیار عزیزان قرار دهم چون سخت درگیر درس و کار هستم خیلی کار کند پیش می رود ولی به محض تکمیل شدنش در اختیار دوستان قرار می دهم.

در مورد اینکه ایا به صرفه است کامیون را خودمان بخریم و کار کنیم بحث طولانی است و نوشتار دیگری می طلبد.

صفحه مخصوص مدارک روش برای Apply گواهینامه CDL:

http://dps.texas.gov/DriverLicense/CommercialLicense.htm

و صفحه دانلود PDF کتاب آموزش CDL:

http://dps.texas.gov/internetforms/Forms/DL-7C.pdf

مهرتان مانافرهنگسرای ایرانیان دالاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!