قانون سلاح در ایالت متحده آمریکا و “اسلحه تهاجمی” چیست؟

407

قانون سلاح در  ایالت متحده آمریکا و “اسلحه تهاجمی” چیست؟ تعریف قانونی آن بسیار بحث برانگیز شده است. پس از تیراندازی هفته گذشته در مدرسه ای در فلوریدا که باعث کشته شدن چندین نفر شد، جنبش های مدافعین کنترل خرید و فروش اسلحه در برخی از ایالت ها برای ممنوع کردن خرید و فروش آنچه “اسلحه های تهاجمی” نامیده می شود، به راه افتاده است.

به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از KHOU اما هنوز اینکه چه تفنگ هایی شامل “اسلحه های تهاجمی” می شوند، موضوع مورد بحث و نزاع است و موجب آشفتگی و انزجار مدافعین خرید و فروش اسلحه می شود. در حقیقت بسیاری از گروه های مدافعین خرید و فروش اسلحه، عبارت “اسلحه های تهاجمی” را واژه ای مبهم و ساخته و پرداخته لابی های ضد خرید و فروش اسلحه در سال ۱۹۸۰ می دانند و اصرار می کنند که این تفنگ و اسلحه نیست که واقعا به انسان ها حمله می کند.

قانون اسلحه سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۱۶۰ نوع سلاح گرم و آنچه بعدها تحت عنوان سلاح های نیمه اتوماتیک قرار گرفت را می تواند ممنوع کند. همچنین این قانون می تواند اجزائی از این اسلحه ها را که شتاب و میزان تیر اندازی اسلحه های نیمه اتوماتیک را زیاد می کنند را نیز ممنوع کند.

تعریف سنتی صنعت اسلحه سازی از “تفنگ های تهاجمی” شامل اسلحه هایی می شود که عموما نیروهای نظامی استفاده می کنند و قابلیت انتخاب نحوه تیر اندازی، یا تغییر بین حالت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک را دارد. با این حال تفنگ های غیر نظامی AR-15s این قابلیت را ندارند، در نتیجه صنعت اسلحه سازی اصرار دارد که آن ها تفنگ های تهاجمی واقعی و قانون سلاح به حساب نمی آیند.

به طور واضح، دولت فدرال عموما از اسلحه های نظامی به تفنگ هایی مثال میزند که قابلیت آتش چند دور خشاب را داشته باشند، حال چه تمام اتوماتیک باشند و چه نیمه اتوماتیک. صرفنظر از مجادله ای که پیرامون تفنگ های دسته AR-15 وجود دارد، استفاده گسترده از آن ها که در تیراندازی های جمعی در کشور گزارش می شود، بحث برانگیز است.

قانون سلاح در  ایالت متحده آمریکا و “اسلحه تهاجمی” چیست؟ تعریف قانونی آن بسیار بحث برانگیز شده است. پس از تیراندازی هفته گذشته در مدرسه ای در فلوریدا که باعث کشته شدن چندین نفر شد، جنبش های مدافعین کنترل خرید و فروش اسلحه در برخی از ایالت ها برای ممنوع کردن خرید و فروش آنچه “اسلحه های تهاجمی” نامیده می شود، به راه افتاده است.

قانون سلاح های گرم در کالیفرنیا بیان می کند، اسلحه های AR-15 دکمه خشاب دارند، دیگر از ممنوعیت خرید و فروش اسلحه های تهاجمی مستثنی نیستند. صاحبان قانونی این نوع اسلحه ها، اگر از قبل ثبت نام کرده اند، می توانند آن ها را نگه دارند.

تفنگ AR-15 که توسط متهم تیر اندازی نیکولاس کروز، در یک دبیرستان در پارکلند مورد استفاده قرار گرفت، یک نسخه از تفنگ های نظامی M-16 آمریکاست که به طور قانونی برای مدت ده سال توسط رئیس‌جمهور بیل کلینتون از سال ۱۹۹۴ ممنون شده بود.

آن قانون سلاح  همچنین اسلحه های نیمه اتوماتیکی که در تیر اندازی های گسترده دیگر، مانند قتل عام یکم اکتبر در لاس وگاس یا تیراندازی سال ۲۰۱۲ در شهر نیوتون استفاده شده را نیز ممنوع کرد. بنیاد ملی تیراندازی، اتحادیه صنایع تجاری سلاح های گرم، در وبسایت خود این نکته را خاطر نشان کرد که اسلحه های سری AR، تفنگ های تهاجمی و اتوماتیک را شامل نمی شوند.

آژانس دولتی NSSF در وبسایت خود نوشته است که تفنگ های سری AR-15 جزو اسحه های تهاجمی به حساب نمی آیند. تفنگ تهاجمی، یک دستگاه تمام اتوماتیک است و اسلحه های اتوماتیک از سال ۱۹۳۴، به شدت از مالکیت افراد غیر نظامی ممنوع شده اند.

این آژانس اضافه می کند:
تفنگ های سری AR-15 به اسلحه های نظامی مثل M-16 شباهت دارند، اما کارکرد آن ها مانند اسلحه های گرم ورزشی غیر نظامی است که با هر بار کشیدن ماشه، تنها یک دور شلیک می کنند. ایالت های دیگر تعاریف مختلفی از آنچه در قانون سلاح ، “اسلحه های تهاجمی” نامیده می شود دارند و غالبا این تعاریف وقتی که قانونگذاران روزنه های فرار را می بندند، تغییر می کنند.

برای مثال قانون سلاح های گرم در کالیفرنیا بیان می کند، اسلحه های AR-15 دکمه خشاب دارند، دیگر از ممنوعیت خرید و فروش اسلحه های تهاجمی مستثنی نیستند. صاحبان قانونی این نوع اسلحه ها، اگر از قبل ثبت نام کرده اند، می توانند آن ها را نگه دارند.

انجمن ملی اسلحه، تقاضای مصاحبه را نپذیرفت اما در وبسایتش، تفنگ های سری AR-15 را جزو تفنگ هایی به حساب آورده که در مسابقات تیراندازی رایج هستند و همچنین برای دفاع از محیط خانه از آن ها استفاده می شود. هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون AR-15 توسط آمریکایی ها خریداری شده است.

لایحه قانونی قانون سلاح  اوهایو، اسلحه های تهاجمی را اسلحه های اتوماتیک تعریف می کند که بعضا به جای اسلحه های نیمه اتوماتیک به کار می روند. اسلحه های نیمه اتوماتیک را اسلحه هایی تعریف می کند که قابلیت اتصال خشاب جداشدنی با ظرفیت ده گلوله یا بیشتر دارند و اسلحه های نیمه اتوماتیکی که خشاب ثابت با ظرفیت ده فشنگ یا بیشتر دارند.

پس از تیراندازی مرگبار در مدرسه ابتدایی سندی هوک شهر نیوتون، تلاش دیگری برای ایجاد قانونی جدید در جهت ممنوع کردن سلاح های تهاجمی از طرف دموکرات ها انجام شد که  به شکست انجامید.

قانون اسلحه سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۱۶۰ نوع سلاح گرم و آنچه بعدها تحت عنوان سلاح های نیمه اتوماتیک قرار گرفت را می تواند ممنوع کند. همچنین این قانون می تواند اجزائی از این اسلحه ها را که شتاب و میزان تیر اندازی اسلحه های نیمه اتوماتیک را زیاد می کنند را نیز ممنوع کند.

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!