فیسبوک و رسوایی در افشای اطلاعات کاربران و روش جلوگیری از این کار

217

فیسبوک و رسوایی در افشای اطلاعات کاربران و روش جلوگیری از این کار : در حالی که بحران پیش روی فیس بوک در رابطه با رسوایی کمبریج آنالیتیکا بالا گرفته، فریادی از نارضایتی در حال گسترش در توئیتر می‌باشد. معترضان می‌گویند DeleteFacebook# ( فیس بوک را پاک کنید) و این هشتگ را تا جایی که می‌توانند به اشتراک می‌گذارند. آن دسته از کسانی هم که اصلاً در فیس بوک ثبت نام نکرده‌اند به این موج اعتراضات پیوسته و در حمایت از بقیه می‌گویند “اگر اکانت فیس بوک داشتم پاکش می‌کردم، ولی نمی‌توانم، چون اکانتی ندارم!”.

به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از  Time ماجرا از جایی شروع شده است که کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica) و شرکت وابسته‌اش، Strategic Communications Laboratories، به اطلاعات ۵۰ میلیون نفر از کاربران فیس بوک دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مخفیانه نزد خود نگه داشته‌اند. کمبریج آنالیتیکا شرکت تحلیل داده بریتانیایی است که در سال ۲۰۱۶ روی کمپین تبلیغاتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، کار می‌کرد. این رسوایی که به معنی بی‌کفایتی فیس بوک در حفاظت از اطلاعات کاربران خود و بی‌تفاوتی آن نسبت به سوء استفاده از این اطلاعات جهت اعمال نفوذ روی روند انتخابات می‌باشد، موجی از اعتراضات را به راه انداخته که تهدیدی جدی برای آبروی بر باد رفتۀ غول شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

حتی بریان اکتون Brian Acton، یکی از دو بنیان‌گذار واتس‌اپ، نیز به موج اعتراضات پیوسته است. او در سال ۲۰۱۴ شرکت خود را به مبلغ ۱۱/۴ میلیارد پوند به فیس بوک فروخت. اکتون که سال گذشته فیس بوک را ترک نمود، در صفحۀ توئیتر خود گفته است که “حالا وقتش است. فیس بوک را حذف کنید”. توئیت وی تا کنون ۲۴ هزار بار ریتوئیت شده است.

با این حال فیسبوک ابتدا در توجیح این حادثه بر آمد و گفت تمام اطلاعات با استفاده از دسترسی که کاربران اجازه آن را داده اند برداشته شده است و ما مقصر نیستیم.

دسترسی که مسئولان فیس بوک از آن صحبت میکنند چیزی است که بعد از نصب هر نرم افزار روی اندروید برای تطابق اطلاعات از کاربران درخواست میشود مثلا در اپ مسنجر فیس بوک برای یافتن دوستانی که شماره کانتکت هایشان را دارید اجازه دسترسی به کانتکت شما گرفته میشود و این به هیچ عنوان به معنی اجازه ضبط و انتشار اطلاعات شخصی کاربران نیست اما این فشارها در نهایت رییس فیس بوک را مجبور به عذر خواهی کرد.

مارک زاکربرگ، رئیس و بنیانگذار فیسبوک، اذعان کرده است که این شرکت اشتباهاتی مرتکب شده است که براساس آن شرکت کمبریج آنالیتیکا از اطلاعات شخصی میلیونها کاربر فیسبوک و بهره‌برداری کرده است. آقای زاکربرگ گفته است دیوار اعتماد بین فیسبوک و کاربران که اطلاعات خود را با آن به اشتراک گذاشته‌اند، شکسته است.

وی متعهد شده است که یک رشته از تغییرات را به اجرا بگذارد که درنتیجه آنها استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک برای شرکتهای ثالت سختتر شود. در هر صورت اکر هم اکنون تمایل به این ندارید که فیس بوک به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد میتوانید ار قسمت setting  گوشی خود و قسمت perimision نرم افزار فیس بوک را انتخاب و دسترسی های آن را متوقف کنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!