فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ و جزییات آن!

64

فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ و جزییات آن : رای دیوان عالی آمریکا در رابطه با پرونده شکایت از فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ صادر شد.

تحلیل حقوقی رای دیوان عالی آمریکا در رابطه با پرونده شکایت از فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ ( Trump v. Hawaii)
به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از کیانوش رزاقی – وکیل رسمی دادگستری در ایالات متحده آمریکا
مقدمه:
فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ مبنی بر منع صدور ویزا برای اتباع برخی کشورها از جمله ایران بلافاصله پس از صدور با شکایت تعدادی از اشخاصی که مدعی بودند از این دستور اجرائی متضرر می شوند روبرو شد. این شاکیان از دادگاه های فدرال مستقر در چندین ایالت از جمله هاوایی و مریلند درخواست کردند که ضمن رسیدگی به شکایت آن ها، اجرای این فرمان رئیس جمهور را تا پایان رسیدگی ماهوی به پرونده متوقف کنند. دادگاه های بدوی و تجدید نظر فدرال با قبول این درخواست با صدور دستور موقت از اجرای آن تا پایان رسیدگی به پرونده جلوگیری کردند‌. وزارت دادگستری ایالات متحده به نمایندگی‌ از دولت آمریکا ضمن اعتراض به آرا این دادگاه ها از دیوان عالی آمریکا خواست تا با رسیدگی به این پرونده دستور موقت دادگاه های فدرال برای توقف موقت اجرای دستور رئیس جمهور را ابطال کند. دیوان عالی آمریکا در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۷ با قبول درخواست دولت آمریکا رای به اجرای کامل دستور رئیس جمهور تا پایان رسیدگی کامل به پرونده داد و عملا از تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۸ صدور ویزا برای اتباع ۶ کشور از جمله ایران متوقف شد.
در این مدت تقریبا اکثریت قریب به اتفاق افرادی که برای دریافت ویزاهای مهاجرتی به سفارتخانه های آمریکا مراجعه کرده بودند در پایان مصاحبه خود نامه هایی دریافت می کردند که علی رغم اختلاف در ظاهر و شیوه نگارش همگی متضمن این مضمون بودند که یک افسر کنسولی در حال بررسی امکان صدور waiver برای معاف کردن فرد متقاضی ویزا از اجرای این فرمان رئیس جمهور است. با این حال در اکثر این پرونده ها هرگز خبری از waiver شنیده نشد و عملا اکثر قریب به اتفاق متقاضیان ویزاهای مهاجرتی در وضعیتی نامشخص و بلاتکلیف قرار گرفتند. به جز در چند مورد استثنائی، تمام متقاضیان ویزاهای توریستی نیز با جواب منفی سفارتخانه ها روبرو می شدند. امید متقاضیان ویزا و بسیار از وکلا در آمریکا این بود که دیوان عالی آمریکا حداقل در رابطه با افرادی که دارای خویشاوند نزدیک در آمریکا هستند فرمان اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ را تعدیل و دولت را ملزم به صدور ویزا لااقل برای افرادی کند که دارای رابطه با حسن نیت با اشخاص حقیقی و حقوقی داخل آمریکا هستند. متاسفانه به نظر می رسد که با رای امروز دیوان عالی آمریکا این امید بر باد رفته است.
الف) ساختار دیوان عالی:
دیوان عالی آمریکا از ۹ قاضی ارشد که اصطلاحا Justice نامیده می شوند تشکیل شده است. رای دیوان در هر پرونده با رای گیری بین این قضات تعیین می شود و پس از روشن شدن نظر اکثریت، یکی از قضاتی که نظر اکثریت را دارد مامور نگارش متن حکم دادگاه ( Opinion of the Court) می شود. برخی قضات ممکن است با استدلال نگارنده حکم دادگاه مخالف اما با نتیجه کلی آن موافق باشند که در این صورت می توانند نظر خود را به عنوان Concurring opinion در متن رای درج کنند. اقلیت نیز می توانند نظر مخالف خود را برای درج در متن رای ارائه کنند کنند که به آن Dissent گفته می شود. در نهایت رای دادگاه آن است که در قسمت Opinion of the Court نوشته می شود و سایر نظرات عملا صرفا جنبه تشریفاتی دارد.
در این پرونده همان طور که حدس زده می شد رای قاضی که توسط رئیس جمهور ترامپ معرفی شده بود سرنوشت پرونده را تعیین کرد و در رای گیری نهائی ۵ تن از قضات دیوان عالی آمریکا به مطابقت دستور اجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ با قانون اساسی آمریکا رای دادند در حالیکه ۴ قاضی دیگر‌ موافق این دستور نبودند.
ب) بررسی متن حکم دیوان:
حکم نهائی دیوان که برای دادگله های تالی الزام آور است همان قسمت Opinion of the Court است که از دو قسمت اصلی تشکیل می شود: در یک‌ قسمت نگارنده حکم استدلال های خود را بیان می کند و توضیح می دهد که مبانی حقوقی مورد نظر و قبول او برای صدور این حکم چیست. در قست آخر هم دستور نهائی دیوان درج می شود که در واقع مدلول رای است‌. نکته مهم در تحلیل حقوقی آرا دیوان این است که هر دو قسمت حکم یعنی هم دلیل و هم مدلول دارای اعتبار و حجیت حقوقی برای دادگاه های تالی است نه صرفا قسمت مدلول حکم. بر همین اساس در تحلیل حقوقی این رای و تعیین اثرات حقوقی آن باید استدلال های اکثریت قضات دیوان عالی آمریکا را هم‌در نظر گرفت. مدلول این حکم کوتاه است و صرفا با رد درخواست جلوگیری از اجرای موقت دستور رئیس جمهور ترامپ تا پایان رسیدگی، پرونده را برای رسیدگی بیشتر در دادگاه های فدرال تالی ارجاع می دهد.

)the judgment of the Court of Appeals is reversed, and the case is remanded for further proceedings consistent with this opinion.)
اما آنچه امیدهای متقاضیان ویزای آمریکا را بر باد می دهد قسمت استدلال های اکثریت قضات دیوان است که جای چندانی برای مانور قضات دادگاه های فدرال تالی باقی نمی گذارد و در واقع دادگاه های فدرال تالی چاره ای جز تایید مطابقت دستوراجرائی سوم رئیس جمهور ترامپ با قانون اساسی آمریکا ندارند. اساس استدلال دیوان در این رابطه بر مبنای صلاحیت رئیس جمهور آمریکا برای اتخاذ تصمیمات مربوط به حفاظت از امنیت ملی استوار است و قضات دیوان عالی آمریکا معتقدند که آقای ترامپ در صدور فرمان منع صدور ویزا برای اتباع این ۶ کشور از حدود اختیارات قانونی خود تجاوز نکرده است. دیوان همچنین معتقد است که شکات پرونده نتوانسته اند دلیل قانع کننده ای برای اثبات ادعای خود مبنی بر عدم مطابقت فرمان اجرائی رئیس جمهور با قانونی اساسی آمریکا ارائه دهند.
(Under these circumstances, the Government has set forth a sufficient national security justification to survive rational basis review. We express no view on the soundness of the policy. We simply hold today that plaintiffs have not demonstrated a likelihood of success on the merits of their constitutional claim.)
ج) معنای رای امروز دیوان برای ایرانیان متقاضی ویزا:
رای امروز دیوان عالی آمریکا برای ایرانیان متقاضی ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی آمریکا به معنی تداوم وضعیتی است که از ۸ دسامبر ۲۰۱۷ حکفرما بوده است. با تمامی متقاضیان ویزا باید بر اساس مندرجات فرمان اجرائی رئیس جمهور رفتار خواهد شد که در واقع همان سیستم رد درخواست ویزا در صورت عدم تایید درخواست waiver است. با این حال امیدهایی وجود دارد که با تعیین تکلیف نهایی پرونده در دیوان، سفارتخانه های آمریکا با رویکرد گشاده دستانه تری نسبت به بررسی درخواست های waiver اقدام کنند. در واقع هم اکنون همه چیز به نحوه برخورد وزارت خارجه آمریکا با این مساله گره خورده و دولت آمریکا اختیار کامل دارد که به نحوی که صلاح می داند نسبت به صدور ویزا برای ایرانیان اقدام کند.
دفتر وکالت کیانوش رزاقی در روزهای آینده تحولات مربوط به چگونگی صدور ویزا برای ایرانیان را رصد و آخرین اخبار و اطلاعات را در این زمینه به اطلاع عموم خواهد رساند.
منبع دفتر وکالت کیانوش رزاقی در مرلیلند

@attorneykrazagh

انتشار توسط سایت ایرانیان آمریکا

فرمان اجرائی سوم

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!