فایکو اسکور چیست و پنچ عامل تاثیر گذار بر فایکو اسکور (کردیت اسکور)

کردیت هیستوری
429
فایکو اسکور چیست و پنچ عامل تاثیر گذار بر فایکو اسکور (کردیت اسکور)  .دوستان عزیزحتما تا بحال در مورد پنچ عامل تاثیر گذار بر فایکو اسکور اطلاعاتی از کوشه و کنار شنیدید. درهمین رابطه قصد دارم اطلاعات بیشتری در اختیارتون بگذارم و برای شما عزیزان توضیح بدهم که چطور این عوامل روی افزایش یا کاهش کردیت اسکور اثر گذارند.

اجازه بدید از فایکو اسکور شروع کنیم، یک عدد سه رقمی که توسط Fair Isaac Corporation طراحی شده و بر مبنای اطلاعاتی که در کردیت ریپورت شما هست محاسبه می شود. کردیت اسکور شما نشان می هد که آیا وضعیت مالی شما stable هست یا نه، و اینکه آیا شما فرد مسئولی در قبال مدیریت امور کردیتی هستید یا نه. به عبارتی نشاندهنده توانایی  شما در باز پرداخت بدهیهای کردیتی  شما است. فایکو کردیت اسکور شما میتواند بین ۳۰۰ تا ۸۵۰ باشد.
هر چه فایکو اسکور بالاتر باشد احتمال بالاتری برای پذیرفته شدن شما جهت دریافت وام شخصی، وام خانه، وام خودرو ، و… با نرخ بهره پایین تر و پیش پرداخت کمتر، وجود دارد. حالا ببینیم آن پنچ عاملی مهم چطور بر روی فایکو اسکور شما اثر می گذاردو چطور شما می توانید با مدیریت موثر این عوامل، کردیت اسکور خور را افزایش بدهید.
۱- تاریخچه پرداختها: مهمترین عامل تاثیر گذار بر روی کردیت اسکور است. (تاکید می کنم مهمترین عامل) .۳۵% از افزایش یا کاهش در کردیت اسکور وابسته به سابقه پرداختهای ماهیانه شما است. برای داشتن کردیت اسکور بالا، کردیت ریپورتتان باید نشان بدهد که تمام صورتحسابهای مربوط به حسابهای کردیتی تان را on time  پرداخت کردید. پرداخت با تاخیر و حتی طول مدت تاخیر تاثیر منفی روی اسکور شما می گذارد.
هر چه مدت تاخیر در پرداخت طولانی تر باشد اثر منفی روی اسکور بیشتر است، به عنوان مثال اگر پرداخت با ۶۰ یا ۹۰ روز تاخیر بعداز موعد مقرر انجام شود تاثیر منفی آن روی کردیت اسکور بیشتر است از ۳۰ روز تاخیر از موعد مقرراست. توجه داشته باشید که عدم پرداخت بدهی می تواند منجر به ارسال حساب شما به collection agency شود که این مساله نشان دهنده ریسک کردیتی بالا است و به شدت کردیت اسکور را کاهش می دهد چون نشان دهنده عدم توانایی شما در پرداخت بدهی هست .
۲-مبلغ بدهی:  یک عامل دیگرمهم و تعین کننده بر روی افزایش یا کاهش کردیت اسکور است. به زبان ساده هرچه مقدار کمتری از کردیت لیمیت خود استفاده کرده باشید یعنی بدهی کمتری دارید. توجه داشته باشید که داشتن بدهی کم ناشی از کردیت کارت ( یعنی کمتر از ۲۵%- ۳۰%  از کردیت لیمیت) بهتر از نداشتن آن هست به این دلیل که کردیتورها دوست دارند ببینند که شما دارای حساب یاحسابهای کردیتی هستید که به نحوه موثری آن حسابها را مدیریت کردید.
۳- طول مدت یا قدمت کردیت:  مدت زمان استفاده از کردیت معادل ۱۵% برروی کردیت اسکور شما اثر می گذارد. به عبارتی هر چه قدر حساب کردیتی شما قدیمی تر باشد بهتر است  البته به شرط اینکه  late payment و یا آیتم های منفی  روی  حساب کردیتی  شما نباشد یعنی پرداختها را در موعد مقرر انجام داده باشید و بدهی بالایی روی حساب کردیتی  نداشته باشید این مساله کمک به بهبود وضعیت کردیت اسکورشما دارد و به نوعی نشان می دهد  که شما فرد مسئولی هستید در قبال مدیریت و باز پرداخت بدهیهای کردیت خود هستید.
۴-حسابهای جدید: باز کردن چندید کردیت کارت جدید در زمان کوتاه نشان دهنده ریسک بالای کردیتی است که ۱۰% روی کردیت اسکور شما اثر دارد. از دیدگاه کردیتور، عمدتا افراد زمانی اقدام به باز کردن حسابهای کردیتی متعدد جدید می کنند که مشگل  cash flow دارندو یا تصمیم به خرید آیتمی با قیمت بالا از طریق کردیت دارند. برای روشنتر شدن موضوع یک مثال می زنم. به عنوان مثال زمانی که اقدام به دریافت  وام  خانه می کنید، lender جمع کل بدهیهای ماهیانه شما را بررسی می کند و اگر کردیت هیستوری،شما نشان دهد که شما اخیرا اقدام به باز کردن چندین حساب کردیتی جدید کردید این مساله نشان میدهد که شما در حال انجام خریدهای بزرگی هستید با کردیت که می بایستی پرداخت ماهیانه بابت آن خرید ها انجام بدهید. حالا با توجه به هزینه های فعلی ماهانه و همینطور پرداختهای ماهانه آینده بابت خریدهای بزرگ احتمالی  کردیتی فعلی، از دید lender  شما احتمالا قادر به انجام پرداختهای ماهانه وام خرید خانه در آینده نخواهید شد. پس این مساله روی تصمیم lender جهت اعطا وام خانه به شما تاثیر گذار خواهد بود.
۵- انواع مختلف حسابهای کردیتی: آخرین عاملی که می تواند با تاثیر ۱۰% کردیت اسکور شما را افزایش یا کاهش دهد مساله انواع مختلف حسابهای کردیتی است مثل داشتن کردیت کارت، store card  یاکارت فروشگاهها، وام ماشین، وام خانه، و…. . داشتن ترکیبی از انواع حسابهای کردیتی مختلف تاثیر بهتری روی اسکور شما دارد البته باز هم تاکید می کنم به شرط مدیریت صحیح این حسابها وهمچنین نداشتن آیتمهای منفی در این حسابها. لازم به ذکر است که اگر شما ترکیب حسابهای مختلف کردیتی ندارید نبایستی اقدام به باز کردن حسابهای جدید به صرف بالا بردن کردیت mix کنید چون شاید با توجه به شرایط فعلی کردیتی شما انجام این امر به نفع شما نباشد.
جای تبلیغ شما اینجاس
دوستان عزیزم، بخاطر داشته باشید که بر اساس Consumer Credit Protection Act, مواردی از قبیل نژاد، رنگ پوست، سن، جنسیت، ملیت، وضعیت تاهل، محل سکونت، و هر نوع آیتم گزارش شده تحت عنوان Child/Family Support Obligation و حتی نرخ بهره کردیت کارت خاص روی محاسبات  فایکو اسکور اثری ندارند. همچنین در نظر داشته باشید که مسائل مربوط به میزان حقوق، شغل، عنوان یا جایگاه شغلی و طول مدت استخدام  در محاسبات کردیت اسکور اثری ندارند ولی می توانند روی تصمیم lender جهت اعطاء یا عدم اعطاء کردیت یا وام به شما اثر گذار باشند.
دوستان عزیزم، چنانچه علاقمند به دانستن جزئیات بیشتری در مورد مطالب عنوان شده هستید میتوانید با من از طریق صفحه  فیسبوک Advanced Credit Therapy در ارتباط باشید.
Advance Credit Therapy
 Sadaf Omidy-Board Certified Credit Consultant
 Email: Omidy@AdvancedCredirTherapy.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!