سارق با شماره سوشیال من چه خواهد کرد؟

 
برخی تبعات سرقت هویت و شماره سوشیال سکیورتی و چگونگی کنترل و کاهش اثرات منفی:
با توجه به سوالات زیادی که ظرف چند ساعت گذشته به دفتر وکالت کیانوش رزاقی رسیده و موج نگرانی ایجاد شده در پی انتشار اخبار سرقت هویت ۱۴۳ میلیون نفر در آمریکا، پاسخ برخی سوالات متداول را منتشر می کنیم:

۱- سارق با شماره سوشیال من چه خواهد کرد؟
🖊سارقین می توانند هویت و شماره سوشیال شما را برای افتتاح حساب بانکی، درخواست کردیت کارت جدید یا حتی تصفیه برخی بدهی ها از جمله بدهی به مراکز پزشکی و درمانی استفاده کنند.
۲- سوءاستفاده از هویت من توسط سارق چه تاثیری بر امتیاز اعتباری (Credit Score) من دارد؟
🖊اگر سارق با هویت شما حساب جدیدی باز کرده و کردیت دریافت و از آن استفاده کند، افزایش بدهی باعث کاهش کردیت اسکور شما خواهد شد.
به علاوه هر درخواست افتتاح حساب جدید باعث کاهش ۵ تا ۱۰ نمره ای اسکور شما می شود.
عدم تصفیه یا پرداخت به موقع اقساط کردیت کارت جدید بیشترین صدمه را به اعتبار شما می زند و بسته به طول مدتی که پرداخت به تعویق افتاده ممکن است تا ۵۰ نمره از امتیاز شما کم کند.
👈⚠️ مهم ترین خطر متوجه کسانی است که در شرف دریافت وام مسکن یا خودرو در چند ماه آینده بوده اند.
۳- شرکت های کارت های اعتباری تضمین می کنند که مشتریان در برابر سرقت هویت و سوءاستفاده تبهکاران مسئولیتی ندارند. پس چرا اقدامات مجرمانه سارقین بر کردیت اسکور افراد بیگناه اثر می گذارد؟
🖊در دراز مدت اقدامات مجرمانه اثری ندارد و نهایتا کردیت اسکور شما ترمیم شده و به حالت قبل برمی گردد اما بررسی مورد به مورد اینکه کدام یک از موارد منعکس در گزارش کردیت شما مربوط به سرقت هویت است و کدام یک مربوط به خود شماست زمان بر است و ممکن است بین ۶ ماه تا یک سال به طول بیانجامد که در این مدت کردیت اسکور شما پایین خواهد ماند. به همین دلیل متاسفانه افرادی که ظرف چند ماه آینده قصد دریافت وام داشته اند با مشکل مواجه هستند.
۴- از کجا باید بفهمیم که هویت ما سرقت شده است یا خیر؟
🖊در رابطه با سرقت اخیر از Equifax خود این شرکت سایتی را بدین منظور ایجاد کرده که در پست قبلی لینک آن را منتشر کردیم. اگر تا این لحظه از هویت شما سوءاستفاده شده باشد پیام زیر را خواهید دید:
We believe you may have been affected.
اما اگر این پیام را ندید سایت به شما یک تاریخ در چند روز آینده می دهد تا با مراجعه مجدد به سایت در برنامه رایگان کنترل و مانیتور کردیت خود ثبت نام کنید. این شرکت تا ماه دسامبر این خدمات را ارائه می دهد اما برای اطمینان از اینکه در آینده سوء استفاده ای از هویت شما نشده باید به طور مرتب گزارش کردیت خود را چک کنید.
⛔️⚠️هشدار: گزارش کردیت شما فقط حساب های کردیت کارت و وام هایی را که دریافت کرده اید نشان می دهد. اگر سارقین به نام شما حساب بانکی باز کرده باشند در گزارش کردیت شما منعکس نشده و تنها راه اطلاع از آن دریافت گزارش ChexSystems است. طبق قوانین فدرال شما حق دارید سالی یک بار این گزارش را به صورت رایگان دریافت کنید.
۵- در کنار کنترل منظم گزارش کردیت چه اقدامات دیگری برای کاهش تبعات منفی این سرقت توصیه می کنید؟
🖊ارزیابی راه حل های زیر را به تمامی افراد توصیه می کنیم:
👈 با هر سه شرکت Equifax, Transunion و Experian تماس گرفته و از آن ها بخواهید روی حساب شما پرچم قرمز یا red flag قرار دهند. این عمل باعث می شود تا ۹۰ روز آینده بانک ها و شرکت ها برای افتتاح حساب جدید برای شما ضوابط امنیتی بیشتری را به کار ببرند.
👈 می توانید کردیت ریپورت خود را فریز کنید. برای این کار باید با هر سه شرکت تماس بگیرید. به شما یک PIN داده می شود که می توانید هروقت که مایل به استفاده از گزارش کردیت خود بودید قفل حساب خود را باز کنید تا بانک مورد نظرتان بتواند به گزارش شما دسترسی پیدا کند.
👈اگر قربانی این سرقت شده اید حتما این دو کار را انجام دهید:
اول با مراجعه به سایت کمیسیون فدرال تجارت FTC شکایتی را تنظیم کنید. این کار در واقع به عنوان Theft Affidavit تلقی می شود که در مرحله ترمیم کردیت به شما کمک خواهد کرد.
دوم با مراجعه به اداره پلیس محل سکونت گزارش سرقت هویت تنظیم کنید.
انجام هر دو اقدام فوق باعث ایجاد حقوق مهمی برای شما می شود که مهم ترین آن در امان ماندن از آسیب آژانس های مطالبه بدهی یا همان Debt collector agencies است.
👈پس از دریافت رسید از سایت FTC و همچنین رسید گزارش پلیس، با هر شرکتی که در گزارش کردیت شما موارد منفی ناشی از سرقت را منعکس کرده تماس گرفته و درخواست کنید که آن موارد را از گزارش شما حدف کنند.
razagi-final
sadaf-omidi
x

Check Also

اظهارنامه مالیاتی

چه افرادی را می توان به عنوان وابسته مالی در اظهارنامه مالیاتی و از تخفیف مالیاتی آن ها استفاده کرد؟

  اظهارنامه مالیاتی و اینکه چه افرادی را می توان به عنوان وابسته مالی (Dependent) ...

error: Content is protected !!