راه های مهاجرت به آمریکا

618

با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد بویژه از داخل ایران در رابطه با راه های مهاجرت به آمریکا سوال می کنند در این پست به طور خلاصه تمام راه های مهاجرت به آمریکا را توضیح می دهیم:

۱- مهاجرت از طریق خویشاوندان:
👈ویزای نامزدی: صرفا شهروندان آمریکا(و نه دارندگان گرین کارت) می توانند برای نامزد خود درخواست صدور ویزای نامزدی یا K1 ارائه دهند. صدور این ویزا حدود ۹ ماه طول می کشد و فرد از تاریخ ورود به آمریکا ۹۰ روز وقت دارد با نامزد خود ازدواج کند. پس از ازدواج فرد می تواند برای دریافت گرین کارت اقدام کند.
👈فرزندان بالای ۲۱ سال شهروندان آمریکا: اگر فرزند مجرد باشد حدود ۶ سال و از اگر متاهل باشد حدود ۱۲ سال از تاریخ درخواست در نوبت می ماند. در این مدت امکان اخذ ویزای توریستی یا هر نوع ویزای غیرمهاجرتی دیگری وجود ندارد.
👈فرزندان مجرد بالای ۲۱ سال دارندگان گرین کارت: حدود ۶ سال باید در نوبت باشند. امکان درخواست گرین کارت برای فرزندان متاهل وجود ندارد.
👈خواهر یا برادر شهروندان آمریکا: حدود ۱۳ سال باید در نوبت باشند. دارندگان گرین کارت نمی توانند برای خواهر یا برادرشان درخواست گرین کارت کنند.
👈پدر یا مادر شهروندان آمریکا: حدود یک سال طول می کشد. دارندگان گرین کارت نمی توانند برای پدر و مادرشان درخواست گرین کارت کنند.
👈 همسر شهروند آمریکا: حدود یک سال طول می کشد. اگر همسر داخل آمریکا باشد می تواند بعد از حدود ۵ ماه اجازه کار و تردد به خارج از آمریکا بگیرد.
👈همسر دارنده گرین کارت: حدود دو سال طول می کشد. اگر همسر داخل آمریکا باشد تا زمانی که طبق ویزابولتن نوبت دریافت گرین کارت فرا نرسد حق اقامت در آمریکا را ندارد و اگر ویزای معتبر دیگری (مثلا دانشجویی) نداشته باشد، باید کشور را ترک کند.
⚠️پرداخت پول به افراد برای ازدواج جهت دریافت گرین کارت جرم و تقلب مهاجرتی و دارای عواقب بسیار جدی است.

۲- مهاجرت از طریق موقعیت کاری:
👈بدون نیاز به پیشنهاد کار و اسپانسر: صرفا مخصوص نخبگان علمی، ورزشی، اقتصادی و فرهنگی است. شرایط احراز آن دشوار است.
👈مهاجرت از طریق پیشنهاد کار: باید توسط یک کارفرمای معتبر آمریکائی پیشنهاد کار ارائه شود. کارفرما باید ثابت کند که توانایی پرداخت prevailing wage را دارد و پس از انتشار آگهی استخدام به صورتی که در قانون مقرر شده نتوانسته موقعیت کاری مد نظر را با افراد مقیم آمریکا پر کند. در دولت فعلی در این رابطه سختگیری زیادی می شود.

۳- مهاجرت از طریق دانشجویی:
چیزی به نام مهاجرت از طریق دانشجویی در آمریکا وجود ندارد. دانشجویان خارجی دارای ویزای غیر مهاجرتی هستند اما ممکن است پس از پایان تحصیل بتوانند از طریق دریافت پیشنهاد کار یا در صورت داشتن رزومه بسیار قوی درخواست تغییر وضعیت به اقامت دائم و دریافت گرین کارت را ارائه نمایند. هیچ تضمینی برای دریافت پیشنهاد کار پس از پایان تحصیلات وجود ندارد.

۴- مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:
فعلا و تا پایان سال ۲۰۱۷ با ۵۰۰ هزار دلار در مناطق کمتر توسعه یافته و یک میلیون دلار در سایر مناطق امکان پذیر است. معلوم نیست کنگره این برنامه را برای سال ۲۰۱۸ تمدید کند یا مبلغ سرمایه‌ گذاری را افزایش ندهد. این روش دارای ریسک های زیادی است. مهم ترین ریسک از دست رفتن تمام مبلغ سرمایه گذاری در صورت ورشکستگی پروژه است. طبق قانون تضمین اصل سرمایه توسط پروژه سرمایه پذیر ممنوع است. تقریبا تمام پروژه ها با شما قراردادی امضا می کنند که بعد از ۵ سال امکان باز پس گرفتن مبلغ سرمایه گذاری براحتی برای شما وجود نخواهد داشت. سود این پروژه ها اغلب ناچیز است. همچنین ممکن است پروژه نتواند به تعهدات خود در برابر دولت عمل کند که در این صورت علاوه بر از دست رفتن سرمایه، گرین کارت هم برای شما صادر نخواهد شد.

۵- پناهندگی:
اگر داخل آمریکا باشید می توانید تا یک سال پس از ورود درخواست پناهندگی کنید. رسیدگی اولیه به درخواست شما در بیشتر موارد حدود دو سال و نیم و در برخی موارد تا ۴ سال طول می کشد. اگر درخواست شما درمرحله مصاحبه اولیه قبول شود می توانید یک سال بعد از دریافت نامه قبولی درخواست گرین کارت کنید.
⚠️ادعای تغییر دین و همجنسگرایی از متداول ترین راه های درخواست پناهندگی ایرانیان بوده است که با افزایش آگاهی دولت آمریکا از شرایط واقعی ایران و همچنین سوابقی که این افراد در آمریکا داشته اند در این موارد سختگیری زیادی می شود و بسیاری از این پرونده ها رد می شود.
⚠️اگر خارج از آمریکا باشید(مثلا ترکیه) نمی توانید درخواست پناهندگی بدهید و شما از نظر قوانین مهاجرت آمریکا آواره محسوب می شوید. اگر وابسته به مذاهب و گروه های خاصی نباشید، ممکن است هرگز به کشور ثالثی منتقل نشوید و حتی در صورت قبول پرونده ممکن است انتقال شما چندین سال طول بکشد.

منبع : دفتر وكالت كيانوش رزاقي

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!