تجارت چمدانی و هشدار در رابطه با حمل بار دیگران از آمریکا به ایران

804

تجارت چمدانی و هشدار در رابطه با حمل بار دیگران از آمریکا به ایران . اخیرا تبلیغات فراوانی در رابطه با تجارت چمدانی با  پرداخت مبالغی برای انتقال بار توسط مسافرانی که عازم ایران هستند در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است. این تبلیغات از مسافران می خواهند که سهمیه مجاز انتقال بار خود در هواپیما را در قبال پرداخت مبلغی به آن ها واگذار کنند و تجارت چمدانی در واقع چمدان خود را با بارهایی که به آن ها داده می شود پر کنند.

مسافر لازم نیست کار خاصی انجام دهد و بلافاصله پس از خروج از فرودگاه در تهران افرادی این بارها را تحویل می‌گیرند. این تبلیغات ادعا می کنند که این کار کاملا قانونی و بی خطر است و یک راه بسیار ساده برای کسب مقداری درآمد در سفر به ایران محسوب می شود. اما تحقیقاتی که سایت ایرانیان آمریکا انجام داده نشان می دهد که تجارت چمدانی این کار با خطرات زیادی همراه است.
اولین خطری که تجارت چمدانی مسافر را تهدید می کند خطر قرار داشتن مواد و اقلام غیرمجاز و قاچاق در میان بارهایی است که به شما داده می شود. شما به عنوان یک فرد عادی هیچ راهی برای اطلاع از اینکه در داخل ظرف شامپو یا کرمی که با خود حمل می کنید چه چیزی قرار دارد ندارید. ممکن است در داخل این ظروف یا در جداره لباس ها یا کیف پول هایی که به شما داده شده است موادی جاسازی شده باشد که شما از آن بی اطلاع هستید. به همین دلیل است که چند اپلیکیشن و استارت آپ نسبتا معتبری که برای خرید و انتقال بار توسط مسافران طراحی شده صرفا اجازه می دهند که جنس سفارش داده شده توسط خود مسافر و از میان فروشگاه های معتبر موجود در فهرست آن ها خریداری شود و حتما باید آن جنس نو بوده و خرید و انتقال اجناس دست دوم یا اجناس نوی که مستقیما توسط خود مسافر از فروشگاه معتبر خریداری نشده اند اکیدا ممنوع است.
تجارت چمدانی
به علاوه شما به عنوان یک فرد عادی هیچ اطلاعی از قوانین و مقررات گمرکی ایران و آمریکا و تجارت چمدانی ندارید و نمی دانید که مقررات گمرکی کشور مبدا و مقصد اجازه ورود و خروج چه اقلامی را می دهد. تحقیقات سایت ایرانیان آمریکا نشان می دهد که بسیاری از اقلامی که برای فرستادن به ایران از این طریق تبلیغ می شود مواد آرایشی و بهداشتی است که صادرات و واردات آن هم در آمریکا و هم در ایران نیازمند مجوزهای خاص است. با توجه به تعداد بالای اجناسی که حمل می شود، در صورتی که ماموران گمرکی چمدان شما را برای بازرسی انتخاب کنند نمی توانید ادعا کنید که این اقلام را برای مصرف شخصی وارد کرده اید.
مطابق قوانین هر دو کشور ایران و آمریکا، هنگامی که کالایی با مقاصد تجاری و نه شخصی وارد یا خارج می شود باید با اخذ مجوزهای لازم و ثبت اظهارنامه گمرکی باشد. بدیهی است که تبلیغ کنندگان این شیوه از صادرات به ایران به هیچ وجه نمی خواهند چنین کاری انجام دهند و در واقع اساس این روش و سودی که برای آن ها در آن نهفته است بر این احتمال بنا شده است که مسافر بدون جلب توجه ماموران گمرکی از گیت فرودگاه در آمریکا وارد و از گیت فرودگاه تهران خارج شود. اما این افراد به شما هیچ توضیحی نمی دهند که اگر در آمریکا یا ایران ماموران گمرکی با مشاهده محتویات بسته در دستگاه ها از شما بخواهند که بارتان را باز کنید شما با چه خطراتی روبرو هستید.
unnamed
همچنین تحقیقات ما نشان می دهد که اکثر اقلامی که برای ارسال به ایران از این طریق تبلیغ می شود در واقع کالاهایی هستند که به عنوان اشانتیون و هدیه تبلیغاتی در فروشگاه های آمریکا به صورت رایگان عرضه می شود. روی این اقلام تبلیغاتی صراحتا نوشته شده است که این اقلام برای فروش نیست و نباید فروخته شود. فروش و صادرات این اجناس می تواند مورد پیگیری قانونی شرکت ها قرار گیرد که تبعات قانونی سنگینی به همراه خواهد داشت. به علاوه،  طبق تحقیقات ما، این اقلام تبلیغاتی در ایران به عنوان اجناس آمریکایی با قیمت های گزافی به مردم فروخته می شود که مصداق بارز کلاهبرداری و فریب مردم ایران است و همکاری در این کار علاوه بر تبعات قانونی امری غیرانسانی و غیراخلاقی نیز تلقی می شود.
unnamed-2
هشدار: در پایان یادآور می شویم که طبق قوانین آمریکا و ایران مسئولیت باری که به نام مسافر ثبت شده با خود مسافر است و ادعای عدم اطلاع از محتویات بار یا بسته بندی چمدان توسط دیگران به هیچ وجه باعث تبرئه فرد از اتهاماتی مانند قاچاق و نقض مقررات گمرکی نخواهد شد.
منابع تحقیق
Immigration law, Family law, Personal injury, Criminal law
۴۴۳-۲۴۸-۸۵۴۴
۱۳۳۵ Rockville Pike, Suite 225, Rockville, Maryland 20852
USA

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!