ایبوپروفن و عواض جانبی، مانند خونریزی داخلی و حملات قلبی را افزایش می دهند

ایبوپروفن خطرات جدی
99

ایبوپروفن،خونریزی داخلی و حملات قلبی را افزایش می دهند .همه ما بیش از اندازه ایبوپروفن مصرف می کنیم. به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از New York Post تحقیقات جدید نشان می دهد: بسیاری از بزرگسالانی که ایبوپروفن وداروهای مسکن غیر استروئیدی و ضد التهابی (NSAID)، به مقدار زیاد مصرف می کنند، احتمال خطرات جدی و عواض جانبی، مانند خونریزی داخلی و حملات قلبی را افزایش می دهند.

مطالعات نشان می دهند که تقریبا ۱۵ درصد بزرگسالانی که ایبوپروفن یا داروهای مسکن دیگر مانند آسپرین، ناپروکسن، سلکوسیب، ملوکسیکام و دیکلوفناک استفاده می کنند، به دوزهای آن ها توجه نمی کنند و بیش از مقدار مجاز در یک روز استفاده می کنند. سرپرست نویسنده تحقیقات، دکتر دیوید کافمن، از دانشگاه بوستون می گوید: مسکن ها جزو داروهایی هستند که بیشترین مصرف را در آمریکا دارند.

او در یک ایمیل گفت: این داروها می توانند عوارض جانبی جدی مانند خونریزی دستگاه گوارش و حملات قلبی، به همراه داشته باشند، و غالبا بدون نیاز به نسخه پزشک و به طور آزاد فروخته می شوند روشی که مصرف کنندگان این داروها بدون توجه به دستورالعمل های مخصوص هر دارو، دوز و مقدار مصرف را خودشان تعیین می کنند، با اینکه دانش کمی در مورد میزان و دوز مجاز دارند، باعث می شود که بیشتر از حد روزانه استفاده کنند.

در این مطالعات، تنها ۱۳۲۶ نفر از کسانی که ماه گذشته ایبوپروفن استفاده کرده اند، از دوزهای مجاز روزانه در اینترنت استفاده می کردند. محققان در مطالعات ایمنی دارویی و فارماکو اپیدمیولوژی، می گویند: به طور کلی ۸۷ درصد از کسانی که این دارو را مصرف کرده اند، بدون داشتن نسخه و به طور آزاد آن را تهیه کرده اند. ۵۵ درصد از شرکت کنندگان در این مطالعات، هفته ای سه روز و ۱۶ درصد از آن ها هر روز ایبوپروفن استفاده می کردند.

علاوه بر ایبوپروفن، ۳۷ درصد از شرکت کنندگان می گفتند که حداقل هفته ای یک بار از مسکن های دیگر استفاده می کردند، که بیشتر شامل آسپرین و ناپروکسن میشد. کمتر از نیمی از شرکت کنندگان تشخیص دادند که تمام محصولاتی که استفاده می کردند، جزو مسکن ها و داروهای غیر استروئیدی بوده.یکی از شرایط در این مطالعات این بود که محققان بر روی مصرف کنندگان اخیر ایبوپروفن تمرکز داشتند، که شاید دوز های مصرفی افراد معمولی یا کسانی که به تازگی به این داروها روی آورده اند را در بر نمی گرفت.

دکتر گانر گیسلاسن، مدیر تحقیقات بنیاد قلب کپنهاگ می گوید:  با این حال، این تحقیقات نتیجه ی در دسترس بودن و آزاد بودن این داروها، بدون نیاز به نسخه پزشکی را روشن می کند. او که در این تحقیقات شرکت نکرده بود، طی ایمیلی گفت:  به نظرم وقتی که این داروها در مغازه های خواربارفروشی و حتی پمپ بنزین ها به راحتی در دسترس مشتریان قرار می گیرند، پیامش این است که استفاده ی آن ها خطری ندارد، نیازی به خواندن برچسب داروها نیست و شما می توانید برای کاهش درد از آن ها استفاده کنید.

حتی اگر برچسب روی داروها را مطالعه کردید هم میتوانید بی توجه باشید و نادیده بگیرید. اگر درد شما بهبود پیدا نکرد، بهتر و آسان تر است که به جای مراجعه به پزشک و گرفتن مشورت درست، یکی دیگر از این قرص ها بخورید. دکتر لیفرت ووت از مرکز پزشکی آکادمیک دانشگاه آمستردام هلند می گوید:  در حالی که پزشکان این داروها را بیشتر برای دردهای عضلانی، مریضی های مفصلی و بعضی از مریضی های خاص دیگر تجویز می کنند، این داروها برای بسیاری از دلایل که از داروخانه ها خریداری می شوند، مناسب نیستند.

او در یک ایمیل گفت: به نظرم به دلیل تمام زیان ها و تاثیرات مخربی که این داروها دارند، نباید به طور آزاد و بدون نیاز به نسخه پزشکی در دسترس باشند. برای استفاده ی گاه و بیگاه از این داروها، استامینوفن(در دوز و مقدار درست) داروی مناسب تر و امن تری برای تسکین درد است.اما متاسفانه بسیاری از مردم از داروهای مسکن برای نشانه های مریضی های دیگر، مانند آنفولانزا، آلرژی و تب به عوض درد استفاده می کنند،که استفاده داروهای مسکن برای این موارد هیچ پایه و اساس پزشکی و درمانی ندارد.

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!