اولین ایرانی که توانست تابعیت آمریکا را بدست آورد چه کسی بوده؟

557

اولین ایرانی که تبعه آمریکا شد چه کسی بوده است؟ آیا میدانید اولین ایرانی که تبعه آمریکا شد چه کسی بوده است؟ میرزا محمدعلی محلاتی ملقب حاج سیاح، از سفرنامه نویسان دوره قاجار و جهانگردی که دور دنیا را در ۱۸ سال گشت. حاج سیاح در سال ۱۲۱۵ شمسی به دنیا آمد. سفر وی در سن ۲۳ سالگی شروع شد و مسیر وی از آسیای مرکزی شروع و به سمت اروپا رفت که این مسیر به مدت ۶ سال به طول انجامید که اکثر این سفرها را وی به تنهایی انجام داد.

به گزارش سایت ایرانیان آمریکا به نقل از paia او با بسیاری از شخصیت های جالب آن زمان از جمله رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد و دیده ها، شنیده ها و برداشت های خود را با دقت و با نثری ساده در کتاب «سفرنامه حاج سیاح به فرنگ» نوشت. حاج سیاح اول به قفقاز و روسیه سفر کرد و بعد عازم عثمانی، لهستان، آلمان، ایتالیا، سوئیس، یونان، اتریش، دانمارک، انگلستان و فرانسه شد و حتی به آمریکا، چین، ژاپن و هند هم سفر کرد. حاج سیاح اولین بار از طریق نیویورک وارد آمریکا شد و تا سانفرانسیسکو هم رفت اخیرا دکتر علی فردوسی در پژوهشی به نام زندگی حاجی سیاح اسنادی را یافته است که وی در سال ۱۸۷۵ میلادی تابعیت آمریکا را پذیرفته است و وی اولین ایرانی است که تبعه آمریکا شده است.

حاج سیاح بعد از مراجعت به ایران بار دیگر به سفری میرود که  در این سفرها با سید جمال الدین اسد آبادی و میرزا رضای شیرازی آشنا می شود و سر و کارش به سیاست می‌افتد.

وقتی که جمال الدین اسدآبادی مورد خشم ناصرالدین شاه قرار می‌گیرد، حاج سیاح هم در معرض اتهام قرار می‌گیرد و کامران میرزا – نایب السلطنه حاکم تهران – که از گذشته از حاج سیاح کینه به دل داشت، او را به اتهام نگهداری و توزیع روزنامه های ممنوع آن زمان مثل قانون و شب نامه و به خاطر نوشتن نامه انتقاد آمیز به همراه میرزا رضای کرمانی به مدت ۲۰ ماه زندان می‌اندازد. در زندان به حاج سیاح بسیار سخت می گذرد، به طوری که تصمیم می گیرد خودکشی کند که به این منظور خودش را از پنجره سلول به پایین می اند‌ازد اما این قضیه به شکسته شدن پای منجر می شود.

و از شرایط سیاسی روزگار ناامید بود و با اینکه در زمینه گسترش اندیشه قانون خواهی پیش از این تلاش هایی کرده بود، خودش را کنار می کشد و تا پایان عمر که همزمان با جنگ جهانی اول و سقوط قاجار بود، خانه نشین می شود.
حاج سیاح در اولین سال تاسیس حکومت پهلوی در سال ۱۳۰۴ فوت می کند.

ترجمه توسط سایت ایرانیان آمریکا

منبع : paia

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: Content is protected !!